קשיי למידה והפרעות קשב וריכוז בשילוב הפרעות נפשיות – חלק ב'

תוכן עניינים

התמודדות עם קשיי למידה והפרעות קשב וריכוז בשילוב הפרעות נפשיות – חלק ב'

בהמשך למאמר התמודדות עם קשיי למידה והפרעות קשב – חלק א' – הפרעות קשב וריכוז קשורות להרבה דברים, יש לא מעט מצבים רפואיים, קישור לתרופה אחרת אותה הילד נוטל, מצב פסיכיאטרי מסוים, ויש להכיר אותם, לפחות לדעת לשאול את השאלות נכון. אני מציג כאן רשימה חלקים של מצבים שקורים לילדים והם יכולים להיות מאובחנים בקשב וריכוז ולא בטוח שזו האבחנה הנכונה. מצבי פרכוס, ליקויים בראייה ובשמיעה, הפרעות בבלוטת התריס, היפודליקמה, הרעלת עופרת ועוד.

 תרופות

60 אחוז מהילדים לוקחים תרופות בעדנים ואורנים. לפי הנתונים, 30 אחוז מהילדים מקבלים ריטלין.

 

תרופות פסיכיאטריות גורמות להפרעות קשב וריכוז – דפלפט, רספרדל וכדומה. לפעמים חייבים לתת את התרופות הנ"ל ותרופות נוספות לקשב וריכוז. זה אומר שלעיתים בעיות הקשב של הילדים נובעות מתרופות אחרות שניתנות להם. האם יכול להיות שתרופות כמו קלונקס יעשו בעיות של קשב וריכוז? כן, ותרופות של אסטמה? כן בוודאי. לא צריך לדעת מה עושה כל תרופה, צריך לדעת שזה עלול לגרום לילד לבעיות קשב וריכוז.

מצבים פסיכיאטרים של קשיי למידה והפרעות קשב וריכוז:

  • מצבי חרדה משפרים קצת את הביצועים אך עלולים גם להפריע לביצועים. ילדם עם ADHD יכולים לסבול מחרדה.
  • OCD- ראיתם פעם ילד שמתלבט איך לכתוב את האות א? לא בטוח שזו הפרעת קשב.
  • דיכאון בקרב ילדים – יש ילדים עצובים וילדים כאלו לא מרוכזים, לא מפוקסים מכיוון שסובלים מדיכאון ולא מADHD.
  • הפרעה ביפולרית – מאוד מתפתח היום, לוקח כמה שנים לאבחן הפרעה זו בילדים ונוער, 6 שנים. בדרך הם מקבלים כל הפרעה אפשרית ולא את ההפרעה בי פולרית. ייתכן שילד עם קשב וריכוז לימים יאובחן במשהו אחר בכלל.
  • ילדים עם אוטיזם – לאחוז גבוה יש הפרעות קשב וריכוז.

לסיכום, יש להיות ערניים לכך שהאבחנה של קשיי למידה והפרעות קשב וריכוז חייבת להיות מדויקת ולבדוק את כל הגורמים, כנל לגבי הפרעות נפשיות.

כמו כן, שימוש בסמים יכול להוביל לתופעות היכולות להיראות כהפרעת קשב וריכוז. כדי לבדוק את כל אלו, העומס של הרופאים לא מאפשר לבדוק הכול והאבחנות הראשוניות הכי חשובות, יש לחשוב על הילד הרבה לפני שמתחילים לטפל בו. היום עושים את זה הרבה יותר טוב מפעם.

50-90 אחוז מהילדים עם הפרעות קשב יש להם הפרעה נוספת – קומרבדיות:

  • 31%ADHD
  • 11%טיקים וADHD
  • 14% הפרעות התנהגות וADHD
  • 34%חרדה וADHD
  • 40%ODD מחמיר את ADHD הקיים

ADHD וחרדה:

יש לזכור שבערך 35 אחוז מהילדים שאובחנו עם ADHD אובחנו עם חרדה.

WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Email
Picture of מערכת נפש תאומה
מערכת נפש תאומה
אתר נפש תאומה היינו פורטל שמטרתו להנגיש מידע מקצועי לציבור. האתר בבעלות קבוצת ג.י.א אשר הוקמה מתוך חזון הכולל מערך פנימיות והוסטלים אשר יהוו מסגרת תומכת לנערים ונערות, בוגרים ובוגרות בעלי קשיים נפשיים והתנהגותיים.
יצירת קשר
עוד בנושא
גלילה לראש העמוד