כיצד נתפסות פנימיות בתקשורת בשנים האחרונות?

תוכן עניינים

התקשורת הישראלית מאוהבת בסיפורי הצלחה ובעיקר בסיפורים של אנשים שהצליחו להגשים את עצמם. עשרות סיפורים כאלו אנחנו יכולים לראות מדי שבוע, על אנשים שעשו את הבלתי יאמן ובניגוד לכל התחזיות הצליחו לפרות את הגבולות. על פניו היה נדמה שסיפורי הצלחה של בני נוער בסיכון שהגיעו לפנימיות ומרכזים שונים בהם הם נמצאים היו אמורים להיכנס גם לתווך הזה. אבל דומה שיש עדיין קיר בלתי נראה שמפריד בין התקשורת ובין אותן פנימיות, כלומר ברור לכולם שיש סיפורים מצוינים באותן פנימיות אבל יש מכשול בלתי עביר שמונע מהם לצאת החוצה ולהיחשף.

תדמית הפנימיות בתקשורת

אחת הסיבות לכך היא התדמית הלא ממש מרננת של פנימיות בישראל שנסמכת על שנות דור אחורה ועל המצב הלא ממש מעודד בפנימיות שהיה קיים בשנות השישים וה-70. אז, רמת החינוך בהן היתה ירודה, רמת הפיקוח כמעט ולא הייתה קיימת והתנאים לא היו טובים בלשון המעטה. הפנימיות היו באותם זמנים נחבאות מעין, קיימות ולא קיימות בעת ובעונה אחת. אלא שמים רבים עברו בירקון מאז והפנימיות עשו כברת דרך רצינית ושדרוג מדהים. התנאים בהם נמצאים הנערים והנערות ברוב הפנימיות בארץ הם לא פחות ממצוינים, אמצעי הטיפול בהם הם החדשים והטובים הקיימים והחוגים להם הם זוכים הם משוה שכל בן נוער יכול לקנא בהם.

אלא שכרגיל עשב אחד שוטה צובע את כל השדה בצבעים לא מחמיאים וכך, כמו שקרה לאחרונה מספר פעמים, סיפורים מאוד נדירים של מקרים קשים של יחס רע ואכזרי והתעללויות בתוך פנימיות מוצאים את מקומם לעמודים הראשונים בעיתונים ולכותרות המהדורות בטלוויזיה ובכך בעצם מכפישים מגזר שלם על לא עוול בכפו.

יושב לו האזרח התמים בבית, צופה בטלוויזיה ורואה איך בפנימייה מסוימת התעללו בנער מסוים. אותו אדם סבור שכל הפנימיות מתנהגות באופן דומה, וקשה לשכנע אותו שמדובר במקרים מסוימים באמת בפנימיות שדרך ניהולן או אופן ההתנהגות לחניכים בהן לא תואמות את המצופה ובמקרים אחרים בהוצאת דיבה סתם של אמצעי התקשורת נגד הפנימייה שמצידה לא ממש יכולה להתנגד בפני אותו תחקיר שפעמים רבות נגמר בקול ענות חלשה כי בסוף אין סיפור. את הנזק אותה כתבה כבר עשתה, והפנימייה ואיתה כל עולם הפנימיות יצטיירו באופן רע במיוחד.

אלא שלא אלמן ישראל ויש מה לעשות, הרעיון המרכזי שאיתו אפשר לקדם את סיפור הפנימיות בתקשורת הינו למצוא – כפי שנכתב בפתיחת המאמר- סיפורי הצלחה ואיתם לנסות לרוץ קדימה. הרעיון הוא שדרך סיפורי ההצלחה ייחשף עולם הפנימיות והצופים בבית יחוו את השינוי העצום שחל במעמד הפנימיות בשנים האחרונות. זה כבר לא מקום מפלט חסר תקווה עבור נערים שהסתיימה עבורם הדרך, אלא יותר פתח לתקווה מקום בו מעצבים מחדש את מסלולם בדרך לעתיד טוב יותר ובדרך להשתלבות חשובה בחברה הישראלית.

WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Email
Picture of חגי פינגולד
חגי פינגולד
תואר שני בניו-מדיה מאוניברסיטת חיפה. יועץ אסטרטגיה ותקשורת - מתמחה במשברים. לפרופיל הפייסבוק של חגי
יצירת קשר
עוד בנושא
גלילה לראש העמוד