הסיבות הנפוצות שיובילו אתכם לחפש טיפול רגשי

תוכן עניינים

 

טיפול רגשי הוא טיפול בנפש האדם. כמו כל טיפול אחר, אנחנו מגיעים אליו כאשר משהו לא עובד לנו עד הסוף, או שהיינו רוצים לשפר את המצב בו אנחנו נמצאים. במאמר זה נדבר על הסיבות שיובילו אתכם לחפש טיפול רגשי.

גוף ונפש כיחידה אחת

גוף האדם הוא מכונה אנושית מופלאה. הגוף, והנפש כחלק מהגוף, פועל באופן שגרתי באופן רציף. גם כאשר קיימים מכשולים מסויימים הגוף יודע לייצר נוגדנים אשר מתגברים על המכשולים האלה, רוב הזמן ללא בעיות מיוחדות. לעיתים, מנגנוני הגוף גורמים לאי נוחות מסוימת על מנת להתמודד עם המכשולים. כך למשל, כאשר הגוף מעלה את החום על מנת להתמודד עם מחלה. אך לעיתים, הגוף בעצמו אינו מצליח להתמודד בצורה מיטבית עם המכשול. בשלב זה, הרפואה המודרנית מתערבת ועוזרת לנו פעמים רבות להתמודד עם המכשול שעומד בפני גופנו.

הנפש שלנו היא חלק בלתי נפרד מגופנו. אנחנו חווים חוויות רבות במהלך חיינו, והגוף שלנו מייצר נוגדנים אשר מסוגלים להתמודד עם קשיים ומשברים מורכבים. נוגדנים אלו הם מנגנוני ההגנה. בפשטות, מנגנוני ההגנה שלנו הם שיטות בהם המוח מתמודד עם התקפות ואיומים על נפשנו. לעיתים, מנגנוני ההגנה הללו לא מצליחים לעמוד אל מול האיומים- אם בגלל שהמנגנונים שפיתחנו לא חזקים מספיק, ואם בגלל שהאירוע המאיים על הנפש הוא מאוד משמעותי. במצב כזה, נרצה לפנות לאיש מקצוע אשר יעזור לנו לפתור את הקשיים, לשנות דפוסי התנהגות וחשיבה ולפתח מנגנוני הגנה משמעותיים לאיומים עתידיים. חיזוק כזה של הנפש נקרא טיפול פסיכותרפי או טיפול רגשי.

מתי כדאי לשקול טיפול רגשי?

האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי ממליץ לשקול טיפול רגשי במצבים הבאים-

הרגשה מוחלטת וממושכת של חוסר אונים ועצב– כולנו סובלים לעיתים תחושות של עצב וחוסר אונים. רוב הזמן, התחושה הזאת חולפת מאליה ואנחנו ממשיכים בחיינו. בעיה בהיבט הזה נוגעת בשני מישורים- העוצמה של התחושות והמשך שלהן. כאשר ההרגשה היא מוחלטת ואנחנו לא רואים דרך לצאת מהמצב אליו נקלענו, ועוצמת הרגשות מאוד גבוהה זה סימן שטיפול נפשי יכול להיות אפשרות טובה. אם אנחנו עוסקים במחשבות זמן ממושך במהלך היום, מרגיש כמו דכאון קליני, או שהתחושות לא עוברות זמן רב- זה סימן נוסף שיכול לעודד ללכת לטיפול נפשי.

נראה כי הבעיות לא משתפרות למרות המאמצים והעזרה מבני משפחה וחברים– יש תחושות ומצבים רבים שאנשים קרובים לנו, או שינוי בהרגלי החיים שלנו יכולים לעזור לנו להתמודד איתם. אם ניסינו להיעזר בכל מי שאנחנו רוצים ויכולים, וגייסנו את הקרובים שלנו לעזור לנו במשבר, ועדיין לא הצלחנו למצוא מזור לבעיה- זה סימן נוסף שהכלים שברשותנו לא מספיקים על מנת להתמודד עם הקושי וכדאי לשקול עזרה מקצועית.

קושי להתרכז במטלות עבודה או בביצוע מטלות יומיומיות– אחד ההיבטים המשמעותיים ביותר לבחינה של קושי נפשי משמעותי הוא התפקוד. לרוב, אם אדם מצליח לתפקד ומצליח להתרכז באופן סביר, ושגרת התפקוד היומית וביצוע המשימות לא נפגע- זה סימן חיובי. בהקשר הזה, גם הצלחה לשמור על מסגרות תקינות בחיינו- קשרים חברתיים ומשפחתיים, מקום עבודה ותחביבים-  זה סימן טוב. כאשר המשבר או הקושי מפריעים לנו לתפקוד השוטף, או שאנחנו לא מצליחים להתמיד במסגרות בהן הצלחנו להתמיד בעבר- זה סימן שעשוי להעיד על צורך בטיפול נפשי.

טיפול רגשי – מצבים נופשים המהווים אינדיקציה

כאשר אתם דואגים יתר על המידה, מצפים לגרוע מכל בכל רגע או נמצאים "על הקצה" וכל רגע קרובים לפיצוץ– תחושת המתח הקבועה שלא מרפה, תחושה של חרדות קשות תסמינים לא נעימים וההרגשה הנפשית המתוחה מאוד עשויה להוביל להתפרצות. כאשר זו התחושה שאתם חיים בה באופן יחסית קבוע- כדאי לשקול פנייה לטיפול נפשי.

הפעולות שלכם פוגעות בסביבה הקרובה שלכם– עד כה דיברנו בעיקר על מצבכם הנפשי. אך מה קורה כאשר המצב שלכם גורם לכם לפגוע בסביבה הקרובה שלכם ובאהובים לכם? כאשר הפעולות שלכם פוגעות באחרים-  לדוגמה צריכת יתר של אלכוהול, שימוש בסמים, אגרסיביות או אפילו אלימות- זהו שלב חשוב שבו כדאי לפנות לעזרה מקצועית על מנת לשמור על עצמכם ועל קרוביכם.

הקשיבו לעצמכם

נקודה משמעותית אחרונה, ואולי המשמעותית מכולן, שיכולה להוביל לטיפול נפשי היא תחושה אישית. אם אתם מרגישים שאתם לא מצליחים להתמודד בעצמכם עם אירועים אשר קורים בחייכם, אם אתם סובלים או פשוט רוצים לשפר את איכות חייכם- זו היא נקודת זמן משמעותית בחיים בה כדאי לשקול טיפול נפשי מקצועי – עזרה נפשית אמיתית.

טיפול נפשי אינו תרופת פלא. הוא לא קל, והוא דורש עבודה קשה שלכם על עצמכם ביחד עם המטפל. עם זאת, טיפול נפשי יכול לשפר את איכות החיים של אנשים הסובלים מקשיים רגשיים, וכדאי לשקול אותו כאשר המצב דורש את זה.

WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Email
Picture of מערכת נפש תאומה
מערכת נפש תאומה
אתר נפש תאומה היינו פורטל שמטרתו להנגיש מידע מקצועי לציבור. האתר בבעלות קבוצת ג.י.א אשר הוקמה מתוך חזון הכולל מערך פנימיות והוסטלים אשר יהוו מסגרת תומכת לנערים ונערות, בוגרים ובוגרות בעלי קשיים נפשיים והתנהגותיים.
יצירת קשר
עוד בנושא
גלילה לראש העמוד