הוסטלים

ראשי > הוסטלים

הוסטלים

הוסטלים הם מסגרות דיור שיקומיות משותפת לאנשים המתמודדים קשיים נפשיים. הדיור בהם מתאים לאנשים אשר בשל מחלתם מתקשים להתגורר לבד בשל פגיעה ביכולות תפקודיות או צורך במוגנות הדורשים ליווי אינטנסיבי – 24 שעות ביממה.

ההוסטלים מופעלים על-ידי עמותות, ארגונים וגופים פרטיים (חלק על-פי זכיה במכרז וחלק על-פי התקשרות חוזית) בהתאם לנהלים וסטנדרטים שקבע משרד הבריאות ובפיקוח משרד הבריאות.

המאפיינים העיקריים של הוסטלים

צוות

הצוות שתמצאו בהוסטל הוא מקצועי ופרא- מקצועי. הוא כולל עובדים סוציאליים,  מדריכים שעברו הכשרה ייעודית והדרכה מתמדת, מרפאים בעיסוק, אחיות, פסיכולוגים ופסיכיאטרים (כיועצים).

ליווי

מסגרות דיור אלה מספקות ליווי אישי וקבוצתי לדיירים, 24 שעות ביממה. קיים סדר יום מובנה, בהובלת הצוות המקצועי, תוך עידוד מתמיד לדיירים לקחת חלק פעיל בפעילויות (כאן תקראו על הצצה מקרוב להוסטלים).

לעיתים תמצאו בהוסטלים גורמים משותפים של אוכלוסיית היעד, דוגמת גיל, דת, מגדר, מגזר, אופי המחלה וכדומה: למשל הוסטלים לנוער בסיכון, הוסטל לפגועי נפש, לאנשים עם הפרעות אכילה, לאנשים עם תחלואה כפולה ועוד.

זמינות

קיימים כ-130 הוסטלים ברחבי הארץ. יש כמובן מקומות פנויים במערך זה, אולם יש לדעת כי לא תמיד קיים מקום  פנוי לקליטה דייר חדש בהוסטל ספציפי. לעיתים ההמתנה למקום שמתפנה אורכת זמן.

הוסטלים – מסגרות מימון

המגורים בהוסטל וההוצאות הנלוות (ארנונה, כלכלה וכד') ישולמו על-ידי  הדייר, מתוך קצבת הנכות שהוא מקבל מהמוסד לביטוח לאומי. באחריות הדייר לשלם עבור תרופות, נסיעות, ביגוד וכו' מכספו : שכר הדיור ישולם דרך הסיוע בשכ"ד ממשרד השיכון. במידה ואין לדייר זכאות ישולם עצמאית באמצעות קצבה מהביטוח לאומי או על-ידי בן משפחה.

תקציב משרד הבריאות  מיועד לממן את העסקת צוות ההוסטל ואת תקציב הפנאי של המסגרת.

קהילה תומכת

בשנים האחרונות התפתח מודל "קהילה תומכת"  המאפשר לאנשים לאנשים המתמודדים עם קשיים נפשיים לגור בדירות בקהילה אך לקבל ליווי אינטנסיבי  וזמינות של צוות 24 שעות בדומה להוסטל.  בכל קהילה מתגוררים עד 60 אנשים, כאשר הדירות מפוזרות ברדיוס של ק"מ אחד מבית מרכזי שמהווה גם מקום מפגש ובו מוענקים לרוב השירותים המרכזיים של כלל הקהילה.

המודל תרם להשתלבות מרבית ואדפטיבית בקהילה עבור מתמודדים רבים תוך הפחתה של הסטיגמה החברתית

זכויות

דיור

○ הוסטל לנפגעי נפש
○  דיור מוגן לנפגעי נפש
○  סיוע בשכר דירה

משפחה

○  להורים מתמודדים
○  ייעוץ ותמיכה
○  פטור מתשלום למלווים
○  מתאם טיפול לנפגעי נפש

סל שיקום

○ סל שיקום לנפגעי נפש
○ קביעת נכות לנפגעי נפש
○  ועדת השיקום האזורית
○ מתאם טיפול לנפגעי נפש

נכות – ביטוח לאומי

○ קביעת נכות
○ קצבת נכות
○ שיקום וסיוע בלימודים
○ מבחן ה-IADL

צבא ושירות לאומי

○ “משלבים לצבא”
○ “תורמים במדים”
○ מתאם טיפול לנפגעי נפש

לשאלות והתייעצות צרו קשר: