הפרעה דו קוטבית – מהי דו קוטביות וכיצד תזהו אותה?

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email

תוכן עניינים

כל מה שרציתם לדעת על דו קוטביות

הפרעה דו קוטבית, דו קוטביות (או בשמה הקודם והנפוץ יותר "מאניה-דיפרסיה", ובשמה הלועזי "הפרעה בי-פולארית") היא הפרעה נפשית שמאופיינת בתקופות בהן יש שינוי דרמטי במצב הרוח- מתקופה של עוררות וחיוניות יתר, למצב של דיכאון.

הפרעה דו קוטבית, כשמה כן היא- הפרעה שנעה בין שני קטבים (קצוות) של רגשות המשפיעים גם על ההתנהגות. ההפרעה מגיעה בתקופות, בהן קצה אחד של רגש הוא דומיננטי מאוד.

תקופה אחת של הפרעה דו קוטבית (המכונה "אפיזודה") היא התקופה המאנית. בתקופה זו הרגשות המציפים את הסובל מהפרעה דו- קוטביות הם רגשות שמחים ומעוררים. לרוב, הסובל מההפרעה ירגיש "על גג העולם"- מצב הרוח גבוה, תחושת המסוגלות עולה והדימוי העצמי הוא מאוד חיובי. כשאדם סובל ממחלה כמו מאניה דיפרסיה, בתקופה המאנית לאדם יש אנרגיות גבוהות מאוד לעשות דברים והוא פעיל מאוד. האנרגיות מופנות להרבה סוגים של פעילות והעוררות מורגשת בכל הגוף- הצורך בשינה מועט, החשיבה מהירה, קצב הדיבור עולה וגם היצר המיני מוגבר.

התמודדות הפרעות דו קוטביות

אך כאמור קצב החיים הזה מהיר. מהיר מידי. הקצב המהיר המאפיין את התקופה מוביל לפעמים לחוסר סובלנות ואגרסיביות כלפיי אחרים שאינם נמצאים באותו הקצב באופן טבעי. פעמים רבות התקופה המאנית מתבטאת בהתנהגויות המסכנות את האדם ואת סביבתו הקרובה- שימוש מופרז בחומרים מסוכנים (סמים ואלכוהול), נטייה לפזרנות כלכלית, נטייה לקחת סיכונים ולקבל החלטות פזיזות ללא מחשבה מוקדמת (לדוגמה- התפטרות פתאומית ממקום העבודה, שינוי דרמטי באורח החיים, גירושים, הוצאת כספים ללא מחשבה). ההשלכות של ההתנהגות הזאת עשויות לפגוש את האדם בהמשך. האפיזודה המאנית עשויה להימשך בין מספר ימים או שבועות במקרה הקל (מצב המכונה היפומאניה), ובין מספר שבועות לחודשים במקרים אחרים.

התקופה השנייה של הפרעה דו קוטבית היא התקופה הדיכאונית. לתקופה זאת נלווים כל המאפיינים המוכרים של דיכאון- רגשות של עצב, ייאוש, חוסר תקווה, חוסר משמעות לחיים ועוד. תקופה זאת היא כמעט תקופת מראה של התקופה המאנית. אם התקופה המאנית התאפיינה בפעילות יתר, כעת בתקופה הדיכאונית יש חוסר חשק לקום מהמיטה, ירידה דרמטית בתפקוד היומיומי, תחושה של עייפות וחוסר אנרגיה, הזנחה עצמית ועוד. פעמים רבות עולות מחשבות על מוות. גם תקופה זו היא זמנית, ועשויה להימשך על רצף שבין מספר שבועות לחודשים.

בשני המצבים עשויות לעלות מחשבות שווא ופגיעה בבוחן המציאות. שני המצבים כאמור עשויים להיות מסוכנים- מהצד המאני נטילת הסיכונים ומהצד הדיכאוני הסכנה היא אובדנות.

הפרעה דו קוטבית

הפרעה דו-קוטבית – כיצד מטפלים?

הפרעה דו קוטבית היא כרונית- כלומר שהאפיזודות חוזרות לאורך כל החיים של הסובל ממנה. עם זאת, ישנם מספר טיפולים אשר עשויים למתן את התקופות, לקצר את משכן ואף להפחית דרמטית את מספר ההתפרצויות של האפיזודות, כך גם לגבי מחלות נפש רבות אחרות.

האבחון של המחלה מורכב ודורש פסיכיאטר מומחה. הסיבה למורכבות האבחון היא שישנם מצבים שונים גופניים ורגשיים שעשויים להידמות להפרעה דו קוטבית אך למעשה אינם דו קוטביות והטיפול בהם הוא אחר. בנוסף, ישנם תתי סוגים של הפרעה דו קוטביות ולכן הדיוק באבחון הוא קריטי.

טיפול נפוץ של הפרעה דו קוטבית הוא טיפול תרופתי. הטיפול התרופתי הוא מגוון ומותאם אישית למטופל בעקבות הרקע וסוג ההפרעה. כאמור, דו קוטביות היא כרונית. עם זאת, הטיפולים הקיימים היום יכולים לאפשר לסובלים מההפרעה איכות חיים גבוהה יותר, והתמודדות טובה יותר על ההפרעה. רפואה שלמה!

יצירת קשר

השארת תגובה

הנקראים ביותר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן