פסיכיאטריה בתקשורת- העיסוק של התקשורת בעולם הפסיכיאטרי

תוכן עניינים

העולם הפסיכיאטרי התפתח בכל העולם וגם בישראל במרוצת שלושים השנה האחרונות. אם בשנות ה-70 וה-60 מדובר היה בתופעה שמטאטאים מתחת לשולחן והס מלהזכיר הרי היום יש ביטוי גדול הרבה יותר לחולי הפסיכיאטרי ולעובדה שמדובר במחלה ככל המחלות האחרות. אלא שעם התקדמות המחקר והידע הפסיכיאטרי התקדמה גם התקשורת בישראל קדימה והיחסים בינה ובין עולם הפסיכיאטריה יודעים עליות ומורדות רבים.

הפסיכיאטריה בעיתונות בשנות ה-2000

דומה שהעיתונות לפחות בתחילת שנות ה-2000 פחות התעניינה במה באמת קורה בעולמות האשפוז ובמחלקות הסגורות ויותר חיפשה את התחקירים על טיפולים שאסור היה להם להתבצע, על שיטות שאסור היה להן להיוולד בעולם ועל יחס בעייתי בלשון המעטה למטופלים. כל זה עדיין איתנו וטוב שכך, מספיק לשמוע את תוכניתה של קרן נויבך בתאגיד בכל יום כדי לשמוע על עוולות החברה לאותם חולים פסיכיאטרים אלא שבצד זה התקדם בזעיר אינפין בתחילה ובשנים האחרונות – עולם חדשותי חדש שמנסה לחשוף איך באמת מתבצע השינוי בנפשו של האדם- ומה הטיפול לכך.

דומה שאחד השינויים הגדולים ביותר בתחום היה הנטיה של אנשים לחשיפה כדי להסביר את מצבם ואת הטיפול שהם עברו- כשם שיציאה מהארון הובילה לשיימינג בשנות השבעים והשמונים והיום אנחנו מתייחסים אל כך בצדק בצורה רגילה כך גם היציאה מהארון הפסיכיאטרי הייתה מלווה בהתחלה בקשיים רבים. מדובר היה באות קין של החברה, באנשים שהורחקו מהחברה- ובמחלה שלא רבים ידעו עליה.

אלא שרתיעה מהחולי הפסיכיאטרי והסובלים מסוגים שונים של מחלות נפש מזכירה התנגדות אחרת שמנסה לתפוס תאוצה בימים אלו ולשמחתנו לא ממש מצליחה – ההתנגדות לחיסוני הקורונה.

 

 

רק לפני מספר ימים נפטרה אישה בהריון שהייתה מאושפזת בבית החולים הדסה בירושלים לאחר שנדבקה בקורונה ומצבה החמיר, גם העובר שלה לצערנו לא שרד, אבל מה שהיה חמור לא פחות היה הראיונות שהעניקו בני המשפחה לאחר הטרגדיה ובו היכו על חטא על התנגדותם לנושא החיסונים ועל העובדה שהנפטרת לא התחסנה בשל אותה התנגדות.

צריך להבין כי הגוף שלנו מעדיף דברים שהוא מכיר ברוב המקרים, כך אנחנו מעדיפים לאכול דברים שכבר טעמנו כי אנחנו יודעים את טעמם, מעדיפים לבקר במלונות שכבר היינו – כי אנחנו יודעים מה רמת השירות בהם, מעדיפים ללכת לחופי הרחצה המוכרים והישנים שלנו – כי אנחנו יודעים בדיוק מה הנקודה הטובה ביותר על החוף. זה בדיוק הפחד עליו נשענים מתנגדי החיסונים ואותו מנסים, בהצלחה לא רעה אגב, הרוב המוחלט של הציבור וגם כמובן משרד הבריאות ושאר הגופים הממשלתיים לקעקע.

פסיכיאטריה בתקשורת- על הסברה והנגשה

החיסונים הם הצלחה מוכחת בישראל שמובילה את העולם בשיעור המתחסנים, דווקא מפני שהמהלך ההסברתי מצליח לענות על כל השאלות של המתנגדים ובעיקר להסביר להם על התועלות המובהקות שמביא החיסון עבורנו האזרחים – האפשרות לחזור לחיינו הקודמים.

כך בדיוק נוהג עולם הפסיכיאטריה – ברגע שהכל מוצג מעל פני השטח, ואנשים מבינים בדיוק את סוג החולי ואת אופן הטיפול בו, אפשר להנגיש את הנושא בצורה הרבה יותר פשוטה בכלי התקשורת.

WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Email
Picture of חגי פינגולד
חגי פינגולד
תואר שני בניו-מדיה מאוניברסיטת חיפה. יועץ אסטרטגיה ותקשורת - מתמחה במשברים. לפרופיל הפייסבוק של חגי
יצירת קשר
עוד בנושא
גלילה לראש העמוד