מידע נרחב על הפרעות אכילה

ראשי > הפרעות אכילה

הפרעות אכילה

במהלך השנים האחרונות, נראה שיותר ויותר נערים ונערות בגיל ההתבגרות מתחילים לפתח הפרעות אכילה. ייתכן כי גם להתחזקותן של הרשתות החברתיות יש חלק ניכר בתופעה, שכן החשיפה המתמדת אליהן שמה את הנוער במצב השוואתי 24 שעות – 7 ימים בשבוע, בו הם מבלים שעות ארוכות בצפייה בתמונות וסרטונים של בני גילם שלכאורה, רזים יותר או יפים יותר. המצב ההשוואתי הזה מעורר בהם רצון להיות כמותם.  

גם הפצה של חומרים המעודדים הפרעות אכילה כגון אנורקסיה ובולמיה נעשית היום ביתר קלות מבעבר. אז מהן הפרעות אכילה, וכיצד תוכלו לזהות את הסימנים כדי לטפל בהן כמה שיותר מהר?

הפרעות האכילה כשמן כן הן, מאופיינות בהפרעות בדפוסי האכילה, בהתנהגות הנוגעת לאכילה ולדימוי הגוף של האדם הסובל מן ההפרעה. ההפרעה יכולה להתבטא בהתנזרות מאוכל או מהתקפי זלילה, או מהרגלי אכילה קיצוניים שונים. 

בין הפרעות האכילה הנפוצות ניתן למנות את האנורקסיה (הרעבה) והבולימיה (הקאות לאחר האוכל). הפרעות האכילה עשויות להביא את הסובל מהן למצבים קיצוניים עד כדי הרעבה עצמית, לגרימת מחלות קשות כגון מחלות לב, לנזק גופני בלתי הפיך ואף למוות.

סימנים מוקדמים לאנורקסיה יכולים להיות התחמקות עקבית מארוחות משפחתיות וירידה קיצונית במשקל, חוורון ועייפות, הפסקת מחזור אצל נערות, ועוד. אם אתם שמים לב שמיד לאחר ארוחה, הנער או הנערה רצים לשירותים, ייתכן מאוד שזה נובע מהרצון שלהם להקיא את האוכל שהרגע אכלו כדי שלא יגרום להם להשמנה, כלומר ייתכן שהם סובלים מבולמיה. כיום קיימים מגוון טיפולים רגשיים שיכולים לסייע רבות לסובלים מהפרעות אכילה. 

הפרעות אכילה – מדריך התמודדות וטיפול עם הפרעת אכילה

הפרעות אכילה – מדריך התמודדות וטיפול עם הפרעת אכילה

הפרעות אכילה הן רצף של הפרעות הקשורות לתזונה. מעבר לדפוסי התנהגות מסויימים שקשורים לאכילה, לרוב הפרעות אלו גם מאופיינות בדפוסי חשיבה מסויימים. בדרך כלל, אותם דפוסי חשיבה גורמים לתפיסה מעוותת של דימוי גוף ושל מה הוא אוכל מזין ש"מותר" לאכול, ומאיזה אוכל צריך להימנע.   במדריך שלנו ננסה לעשות קצת סדר בכל הנוגע להפרעות אכילה. נדבר […]
הפרעות אכילה אצל ילדים – כל מה שהורים צריכים לדעת

הפרעות אכילה אצל ילדים – כל מה שהורים צריכים לדעת

הדעה הרווחת היא שהפרעות אכילה מופיעות בעיקר בגיל ההתבגרות, אך בשנים האחרונות התעוררו עדויות רבות המצביעות על כך שקיימות גם הפרעות אכילה אצל ילדים. כמו עם הפרעות נפשיות אחרות, חשוב מאוד לטפל בבעיות אלו כמה שיותר מוקדם כדי למנוע נזקים בריאותיים ופיתוח דפוסי התנהגות שבעתיד יהפכו לקשים מאוד למניעה. הבעיה היא שגם ילדים רגילים מתנהגים […]

זכויות

דיור

○ הוסטל לנפגעי נפש
○  דיור מוגן לנפגעי נפש
○  סיוע בשכר דירה

משפחה

○  להורים מתמודדים
○  ייעוץ ותמיכה
○  פטור מתשלום למלווים
○  מתאם טיפול לנפגעי נפש

סל שיקום

○ סל שיקום לנפגעי נפש
○ קביעת נכות לנפגעי נפש
○  ועדת השיקום האזורית
○ מתאם טיפול לנפגעי נפש

נכות – ביטוח לאומי

○ קביעת נכות
○ קצבת נכות
○ שיקום וסיוע בלימודים
○ מבחן ה-IADL

צבא ושירות לאומי

○ “משלבים לצבא”
○ “תורמים במדים”
○ מתאם טיפול לנפגעי נפש

לשאלות והתייעצות צרו קשר: