הפרעות אישיות

ראשי > הפרעות אישיות

הפרעת אישיות

הפרעות אישיות מתאפיינות בדפוסי אישיות נוקשים של אדם, המופיעה במצבים שונים בחייו. הפרעות אישיות מתייחסות להתנהגויות שונות מן המקובל בחברה במצבים שונים, ומכאן שהן תלויות תרבות ומצב. ההפרעות חייבות להיות מתמשכות ויציבות לאורך זמן. לאור זאת, לרוב נמנעים מלאבחן בני נוער עד גיל 18 בהפרעות אישיות, בגלל חוסר היציבות הנפשי הכללי המאפיין את גיל ההתבגרות. בין ההפרעות האישיות הנפוצות ניתן למנות את הפרעת האישיות הגבולית, הפרעת האישיות הנרקסיסטית, הפרעת האישיות האנטי סוציאלית והפרעת האישיות ההיסטריונית.ההפרעות הנפשיות מגוונות ונעות על קשת רחבה, ויכולות לנוע בין הפרעות קלות אשר אדם מתמודד עימם במסגרת היום יום, ועד להפרעות בלתי נסבלות אשר פוגעות באופן דרמטי בתפקוד ובהרגשה של האדם ושל סביבתו הקרובה.


נהוג לסווג את ההפרעות הנפשיות בצורות שונות, על פי קריטריונים שונים, ביניהם רמת בוחן המציאות, רמת ההפרעה לתפקוד, משך הזמן של ההפרעה (אשר יכול להיות זמני או קבוע), הפרדה בין מחלות, אפיזודות זמניות ומבנה אישיות, ועוד. בחלוקה גסה, ניתן להפריד בין מחלות הנפש להפרעות אישיות.
הסוגים העיקריים של ההפרעות:

הפרעת אישיות גבולית – מהם התסמינים וכיצד מטפלים בה?

הפרעת אישיות גבולית – מהם התסמינים וכיצד מטפלים בה?

איך מוגדרת הפרעת אישיות גבולית וכך תזהו אותה הפרעת אישיות גבולית היא הפרעה נפשית, שפוגעת בשגרת החיים ובמערכות היחסית של האדם הסובל מהם לאורך חייו. מהי הפרעת אישיות גבולית לכל אחד מאיתנו יש את דפוס האישיות שלו הכוללים את האופי, הרגשות, דפוסי החשיבה ודפוסי ההתנהגות שמאפיינים אותו. מקובל כי האישיות מתעצבת לאורך החיים תוך שילוב […]

זכויות

דיור

○ הוסטל לנפגעי נפש
○  דיור מוגן לנפגעי נפש
○  סיוע בשכר דירה

משפחה

○  להורים מתמודדים
○  ייעוץ ותמיכה
○  פטור מתשלום למלווים
○  מתאם טיפול לנפגעי נפש

סל שיקום

○ סל שיקום לנפגעי נפש
○ קביעת נכות לנפגעי נפש
○  ועדת השיקום האזורית
○ מתאם טיפול לנפגעי נפש

נכות – ביטוח לאומי

○ קביעת נכות
○ קצבת נכות
○ שיקום וסיוע בלימודים
○ מבחן ה-IADL

צבא ושירות לאומי

○ “משלבים לצבא”
○ “תורמים במדים”
○ מתאם טיפול לנפגעי נפש