חרדה חברתית אצל ילדים – גורמים, תסמינים ודרכי הטיפול

תוכן עניינים

כך תזהו חרדה חברתית אצל ילדים 

חרדה חברתית היא תחושת מתח ודאגה גבוהים של הילד במצבים חברתיים שונים בנוכחות אנשים. חרדה חברתית מתבטאת בפגיעה בתפקוד של הילד במצבים שונים- בכיתה, בזמן משחק ובחיי היום יום.

פחד הוא רגש טבעי בכל גיל. הפחד שומר עלינו מפני לקיחת סיכונים שונים אשר עשויים לפגוע בנו. ילדים באופן טבעי מפחדים הרבה יותר ממבוגרים מדברים שונים- חושך, מפלצות, רעשים שונים וגם מאנשים זרים. חרדה חברתית היא פחד בעצימות גבוהה, אשר שונה מהמצופה מבני קבוצת הגיל של הילד, ואשר פוגעת בתפקוד של הילד.

חרדה חברתית

לכל אדם יש את האופי שלו ואת ההעדפות האישיות שלו, ואנשים נמצאים על ספקרום רחב בכל הנוגע להתנהגות בקרב אחרים. ישנם אנשים שנוח להם יותר מול קהל ויש אנשים יותר ביישנים, ישנם אנשים שאוהבים חברת אנשים רבים וישנם אנשים שמעדיפים להיות בקרב מספר מצומצם של חברים קרובים.

פעמים רבות הילד הסובל מחרדה חברתית ימנע מסיטואציות חברתיות ויתקשה מאוד לתפקד בבית הספר או מסגרות טיפוליות – בשיעורים שונים, בהפסקות, בטיולים. בנוסף, הילד עשוי להימנע מחוגים ופעילויות שונות אחר הצהריים.

גורמים לסוגי חרדה חברתית אצל ילדים

הגורמים לחרדה חברתית שונים ומגוונים, אך מקובל שהגורמים העיקריים לחרדה החברתית נובעים משילוב של מספר גורמים-

  1. טבעו של הילד- כל אדם נולד עם מזג מסוים, ויש ילדים אשר נולדים עם נטייה לחששות ופחדים באופן כללי, וחרדה חברתית באופן ספציפי.
  2. גורמים סביבתייים- לאורך חיינו אנחנו לומדים התנהגויות שונות. ישנם ילדים אשר לומדים מהסביבה הקרובה שלהם להיזהר מאוד ולהימנע ממצבים שונים, בעיקר חברתיים. ילדים אלו עשויים לפתח חרדה חברתית.
  3. טראומות- חוויות טראומטיות מעצבות את אופיינו. לעיתים, חוויה קשה עשויה לגרום לילד להימנע מסיטואציות חברתיות ולפתח חרדה חברתית.

תסמינים לחרדה חברתית

במצב חרדה חברתית, הילד נמצא במתח גבוה מאוד כאשר נדרש לתפקד במצבים חברתיים. התסמינים של חרדה חברתית באים לידי ביטוי במספר אופנים-

תסמינים פיזיים- דופק מואץ, לחץ דם גבוה, הזעה, מחנק, בחילות, הקאות, כאבי בטן, כאבי ראש ומיחושים גופניים שונים.

תסמינים רגשיים- לחץ, מתח גבוה, פחד ודאגה.

תסמינים התנהגותיים- חוסר תפקוד בבית הספר, הימנעות מפעילות עם חברים, חוסר השתתפות בשיעורים, חוסר הגעה סדירה לבית הספר, הישארות רוב הזמן בכיתה ובקרב מבוגרים.

דרכי טיפול בחרדה חברתית

במצב של הפרעות חרדה וחרדה חברתית בפרט, ישנן מספר דרכי טיפול יעילות-

  1. טיפול רגשי- ישנם מספר סוגים של טיפולים רגשיים אשר יכולים לעזור לילד להתמודד עם החרדה החברתית. טיפולים שונים יציעו פתרון בצורות שונות- החל מהפחתת חרדה כללית, ועד לטיפול בעל אוריינטציה לאסטרטגיות התמודדות ספציפיות עם הבעיה.
  2. טיפול תרופתי- ישנם מספר סוגים של טיפולים תרופתיים אשר יכולים להפחית חרדה, ולעזור לילד להתמודד עם הקשיים. לרוב טיפול תרופתי משולב עם טיפול רגשי יכול לעזור לילד לחזור לתפקוד ולהתמודד עם החרדה החברתית.

 

מתי ללכת לטיפול?

כאמור- ילד אשר מעדיף להיות לבדו אינו בהכרח סובל מחרדה חברתית. כיצד יודעים מתי ללכת לטיפול? כאשר התפקוד של הילד נפגע, והוא נמוך מהמצופה לבני גילו- במצב כזה כדאי לפנות לאיש מקצוע.

ישנם מספר סימנים אשר יכולים להעיד על הצורך בטיפול:

  1. אם הילד מתקשה לתפקד בבית הספר.
  2. אם הילד מתקשה להגיע באופן סדיר לבית הספר ללא סיבה נראית לעין.
  3. אם הילד מתלונן על כאבים גופניים כאשר נדרש להגיע לבית הספר, והכאבים פוחתים בתקופות חופש.
  4. אם הילד מתקשה להירדם בלילות ומספר על חששות מפני בית הספר.
  5. אם הילד נמנע מפעילויות אחר הצהריים.

אם נתקלתם במרכיב אחד או יותר מבין המרכיבים הללו, או אם אתם רוצים ללמוד כהורים כיצד ניתן להתמודד יותר טוב עם חרדה חברתית אצל ילדיכם- מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בנוגע לסוג הטיפול בילד- טיפול רגשי לילדים, טיפול תרופתי, חיפוש אחר בית ספר לילדים עם בעיות רגשיות, ועוד.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
מערכת נפש תאומה
מערכת נפש תאומה
אתר נפש תאומה היינו פורטל שמטרתו להנגיש מידע מקצועי לציבור. האתר בבעלות קבוצת ג.י.א אשר הוקמה מתוך חזון הכולל מערך פנימיות והוסטלים אשר יהוו מסגרת תומכת לנערים ונערות, בוגרים ובוגרות בעלי קשיים נפשיים והתנהגותיים.
יצירת קשר
השארת תגובה

עוד בנושא
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן