הוסטל – המסגרת התומכת של פגועי הנפש – הצצה מקרוב

תוכן עניינים

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email

הכירו: הוסטל לנפגעי נפש

הוסטל הוא מסגרת דיור שיקומית משותפת לאנשים המתמודדים עם קשיים נפשיים או מחלות נפש. במאמר זה נתאר את אחת ממסגרות הדיור הנפוצות ביותר של אנשים פגועי נפש- ההוסטל.

הטיפול הקהילתי בשנים האחרונות צבר תאוצה רבה. הטיפול בתוך הקהילה מאפשר לפגועי נפש מסגרת טיפולית ששומרת עליהם, תומכת ומלווה באופן יום יומי בהתמודדות עם הקשיים שלהם. אחת מהמסגרות הפופולריות לטיפול בקהילה היא ההוסטל.

אז, מה זה הוסטל?

מבחינה פיזית ובדומה גם לסוגים שונים של פנימיה – ההוסטלים הם מבני דירות בתוך הקהילה, בהם מרוכזים מספר דיירים פגועי נפש. בדרך כלל מדובר על בית פרטי או מספר בתים פרטיים עם מספר גדול של חדרים, או על בניין עם מספר קומות. החדרים בבית מוקצים בצורה שונה. לרוב בחדרי השינה ישנים הדיירים, עד שני דיירים בכל חדר. המטבח שייך לכלל הדיירים ושם מתקיימות ארוחות משותפות או נפרדות (תלוי באירוע), והסלון משמש לשהייה משותפת וגם לאירועים ושיחות משותפות של כלל הדיירים. לעיתים חדר או חדרים מסויימים מהדירה משמשים כמשרדים לצוות. בשנים האחרונות, בחלק מן ההוסטלים מופעל מודל של "קהילה תומכת"- רשת של דירות או בתים אשר נמצאים קרובים פיזית אחד לשני. חברי הקהילה חיים בצורה הדומה לצורת החיים בהוסטל, ובנוסף יש להם מבנה מרכזי אליו הם מקושרים בו ניתנים השירותים המרכזיים של הקהילה- הן מבחינה לוגיסטית והן מבחינה טיפולית. המבנה גם משמש כמקום מפגש לחברי הקהילה.

החיים בהוסטל

החיים בהוסטל הם עצמאיים במידה רבה. הדיירים יוצאים בבוקר למסגרות שיקומיות, לעבודה, לשירות הלאומי או למסגרות אחרות בהם הם נמצאים בהתאם למצבם. אחרי הצהריים, דיירי ההוסטל משתתפים בחוגים, בפעילויות שונות ובטיפולים בהתאם לסדר יומם האישי ולתכנית הטיפול האישית שלהם. פעמים רבות הפעילויות, החוגים והטיפולים נמצאים מחוץ להוסטל- באזור בהם ההוסטל נמצא, והדיירים מגיעים אליהם באופן עצמאי בהתאם ליכולתם. ההוסטל מתפקד כבית עבור הדיירים- ממנו יוצאים ואליו חוזרים בסוף היום. ובבית כמו בבית- בהוסטל חוגגים חגים ואירועים שונים עם חברי הקהילה. כמו בכל מסגרת טיפולית שמטרתה לאפשר חיים בצוותא- לכל הוסטל יש חוקים משלו, המיועדים לקבוע סדר ולארגן את המסגרת. החוקים נקבעים על ידי הדיירים וצוות ההוסטל, ומהווים איזון בין חיים חופשיים ככל הניתן לבית שמירה על פרטיות, נוחות והגנה לשאר הדיירים.

בהוסטל ישנו צוות רב מקצועי אשר תומך ומלווה את הדיירים בחיי היום יום וגם מעניק עזרה נפשית. הצוות כולל מדריכים, מטפלים, עובדים סוציאליים, רופאים, אנשי משק בית, אנשי תחזוקה ועוד. בהוסטל נבנית תכנית טיפול אישית עבור כל אחד מהדיירים, שמטרתה לקדם את הדייר בהתאם ליכולתיו ולמטרות שנקבעות במשותף עם הדייר.

ההוסטל מאפשר לדיירים פגועי הנפש קיום חיים עצמאיים בתוך הקהילה, בליווי של צוות במשך 24 שעות ביממה. הליווי הצמוד והאינטנסיבי יכול להתאים מאוד לנפגעי נפש ברמת תפקוד בינונית. כלומר- לאנשים שזקוקים להשגחה וליווי צמוד רוב שעות היממה, אך מכירים מיומנויות תפקוד בסיסיות. בהוסטל הדיירים רוכשים מיומנויות נוספות שעתידות לאפשר להם תפקוד עצמאי יותר.

אז איך מוצאים הוסטל שמתאים לי?

על מנת למצוא לדיירים סביבה נוחה שמתאימה להם, ההוסטלים השונים מחולקים על פי מאפייני הדיירים שלהם. ההוסטל יכול להיות בית לאנשים המאמינים באמונה דתית מסוימת, לאנשים עם הפרעות ספציפיות, לקבוצת גיל מסויימת, במגדר מסוים ועוד. לכל הוסטל המאפיינים שלו. הזכאות להוסטל נקבעת במסגרת וועדת סל שיקום. פגועי נפש אשר זכאים להוסטל יכולים לבחור את ההוסטל המתאים להם על פי התרשמותם. חשוב לדעת כי ההוסטל הוא מקום המגורים של אנשים, ויש בו מספר דיירים מקסימלי. לכן, לא תמיד יהיה מקום בהוסטל מסויים. כאשר מבררים על הוסטל, כדאי לדעת ראשית האם יש בהוסטל מקום לקליטה.

תשלומים

הדיירים משלמים שכר דירה עבור השהות בהוסטל, ההוצאות הנלוות והתרופות. הדיירים נדרשים לנהל את התקציב החודשי שלהם- הכולל כסף מקצבת הנכות ומכספי המשכורת שלהם במידה והם עובדים.

 

יצירת קשר
השארת תגובה

עוד בנושא
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן