פנימייה טיפולית – מסגרת חמה ותומכת

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email

פנימיות טיפוליות לשירות הילדים

בשנים האחרונות מופנות ביקורות רבות כלפי מערכת החינוך הישראלית. בצל אותן הדרמות שאופפות את החינוך הממלכתי ואת אופן ההתנהלות במסגרות הרגילות, תמצאו מסגרות מיוחדות שעושות עבודת קודש.

אלו הן הפנימיות הטיפוליות, מקומות קסומים שמהווים בית לנערים ונערות שנפלטו ממערכת החינוך מסיבות שונות.

הנוער שמגיע אל פנימיות מקבל את הטיפול שהוא צריך. הם זוכים לחום ואהבה, הרבה תשומת לב ואכפתיות חסרת פשרות – אותם הדברים שיעזרו להם להתקדם לעבר עתיד טוב יותר.

אז למי המסגרות האלו מתאימות ומי הצוות שמנחה את הנוער אל הדרך הנכונה?

 

למי מיועדות פנימיות טיפוליות?

הנוער שמופנה אל הפנימיות הטיפוליות יכול להגיע אליהן מרקעים שונים וסיבות שונות.

הנה כמה מסוגי האוכלוסייה העיקריים להן מיועדות הפנימיות הטיפוליות:

  • נוער שמתקשה לעמוד בקצב של מערכת החינוך המסורתית
  • נוער שמתמודד עם קשיים רגשיים
  • נוער שמתמודד עם קשיים חברתיים
  • נוער ללא עורף משפחתי
  • נוער עם בעיות משמעת והתנהגות

במקרים רבים, הנוער שמגיע אל הפנימיות הטיפוליות נפלט ממערכת החינוך ונשאר ללא מסגרת ותמיכה ראויה. השם הנפוץ לאוכלוסייה זו היא "נוער בסיכון" ובמובן הזה, מטרת הפנימיה היא למנוע מצב בו אותו נוער מתדרדר ומסכן את עצמו.

הפנימיות הטיפוליות הן הצ’אנס האחרון של הנוער שנופל בין הכיסאות של מערכת החינוך. הן אלו שנותנות לנערים ונערות שצריכים טיפול מוקפד את ההזדמנות ההוגנת שמגיעה להם – ההזדמנות להצליח ולפרוח.

הפנימיות הטיפוליות מאמינות שהפוטנציאל קיים אצל כל אחד ואחת. המטרה של הפנימייה היא להעניק לנערים והנערות מסגרת שתאפשר להם ללמוד, לגדול ולצמוח. זאת כדי שבעתיד יוכלו להנות מחיים טובים ובריאים ולתפקד כאזרחים תורמים ושומרי חוק.

 

המפתח להצלחה – צוות מנצח

משמעות העבודה החשובה שהפנימיות האלו עושות היא ענקית. את ההצלחה הזו אפשר לזקוף לזכות הצוותים המדהימים שמפעילים את הפנימיות האלו. אותם אנשים שלקחו על עצמם את המשימה ויצאו לשליחות – להעניק לילדים האלו הזדמנות שווה (עוד על הקשר בין צוות לחניכים במעונות וההשפעה).

בפנימיות הטיפוליות הילדים מוצאים צוות חם ואוהב. הצוות מורכב מאנשי מקצוע מנוסים, מדריכים מסורים ואנשי צוות נוספים שעושים ככל שביכולתם כדי לדאוג שהפנימייה תוכל להעניק לילדים את הטיפול שמגיע להם.

הצוותים של הפנימיות הטיפוליות כוללים מגוון רחב של בעלי תפקידים: מנהל פנימייה, רכזים טיפוליים, פסיכולוגים, אנשי אחזקה, מטפלים שונים, צוות הדרכה, מתנדבי שנות שירות ועובדים סוציאליים.

הסיבה לכך שהצוותים האלו גדולים ומגוונים היא שהם נדרשים להעניק לילדים מעטפת טיפולית וחינוכית מלאה.
לא מדובר כאן על בית ספר או בתוכנית הדרכה אישית – אלא על מסגרת שמספקת את כל הצרכים הרגשיים והפיזיים של הנוער.

הצוותים מקבלים הדרכה מקצועית, גם בתצורה קבוצתית וגם ברמה האישית ובנוסף גם זוכים לליווי פרטני  מאנשי מקצוע מוסמכים.

הפנימיות מטפחות את הצוותים שלהן ואת הקשר בין חברי הצוות כדי לשמור עליו מגובש ומקצועי וגם מאושר, מה שלא פחות חשוב להצלחת הפנימייה.

 

מה הפנימייה מעניקה לנוער?

מטרת הפנימייה היא ליצור עבור הנוער מסגרת מלאה וחיובית שתאפשר לו להתפתח בצורה בריאה ונכונה.

הפנימייה עונה על מגוון צרכים שונים, הן פיזיים והן רגשיים. בנוסף לכך היא גם שואפת לעצב נוער שיתפקד בצורה איכותית בעולם החיצוני.

בשביל שתוכלו להבין קצת יותר טוב למה מדובר במסגרות כל כך מדהימות, הנה כמה דברים משמעותיים שהפנימיות הטיפוליות מעניקות.

 

ידע, תחביבים ויכולות

ברוב הפנימיות, מתקיימות פעילויות העשרה עבור הנוער שמאפשרות לו להיפתח וללמוד. על ידי אותן פעילויות הנוער מרוויח בכמה מובנים:

  • הוא מתנסה בתחומי עניין חדשים שיכולים להתפתח לכדי תחביב ואפילו למקצוע
  • הוא רוכש יכולות פרקטיות שיעזרו לו בהמשך החיים
  • הוא לומד ידע חשוב

נוער בסיכון הוא נוער שנוטה להתדרדר לעיסוקים לא בריאים ולא חוקיים, אלימות וקשיים רגשיים שבהעדר טיפול עלולים להתפתח אף לידי מחלת נפש. כאשר הנוער לומד, מתעניין ולוקח חלק בפעילויות שונות הוא רואה שיש דרך אחרת, שיש דברים שמעניינים אותו ושיש לו סיבה להשקיע בעצמו.

 

תחושת שייכות

במקרים רבים, הנוער שמגיע לפנימיות הטיפוליות מגיע מרקע משפחתי קשה. בנוסף לכך, הוא גם חסר מסגרת חינוכית. כתוצאה מכך, הדבר שהכי חסר לאותו הנוער הוא תחושת השייכות והקבוצתיות.

בני אדם הם יצורים חברתיים שרגילים לחיות בקבוצות. כשנער או נערה מוצאים את עצמם מחוץ למסגרת החברתית והמשפחתית הם מאבדים את תחושת הזהות שלהם ועלולים להרגיש בודדים.

חוסר בתחושת שייכות יכול להביא לדיכאון, התמכרות, כעס ואלימות – תופעות לא פשוטות בכלל.

הפנימיות הטיפוליות מוצאות מקום לכל מי שמגיע אל הפנימיה ומשלבות אותו בתוך הקבוצה. באמצעות הפעילויות המגבשות והחיים המשותפים, הנוער זוכה להרגיש שהוא אהוב, שייך ומקובל, גם מצד הצוות וגם מצד הקבוצה.

 

ארגז כלים לחיים

עם כל הפעילויות המעולות שהפנימיות הטיפוליות מקיימות, התהליך האמיתי קורה בחיי היום יום.

הקשיים הגדולים הם בתהליך, ברגעים הקטנים. לקום לבית הספר, ללכת לישון בלילה, ליצור קשרים חברתיים בתוך הקבוצה, לחיות לפי החוקים, להשקיע בלמידה ולהתמקד בתהליך האישי.

מעבר לכל, אלו הם הדברים הכי חשובים שהנוער לומד בפנימייה הטיפולית. הוא מקבל את הכלים שהוא צריך כדי להצליח בהמשך החיים. הוא לומד להיות ערכי, להיות מוסרי, לעבוד קשה, להאמין בעצמו ולא לוותר.

 

לא מוותרים על החינוך

מטרה נוספת של המסגרות האלו היא לשלב במערכת החינוך את הנערים והנערות המתגוררים בפנימיות הטיפוליות. השילוב נעשה בהדרגה בהתאם לרמת המוכנות הרגשית והלימודית של הנוער ובליווי מלא של הצוות המקצועי וההדרכתי של הפנימייה.

מי שמוכן למסגרת חינוכית סטנדרטית לומד בבתי ספר שונים, בהתאם לצרכים האישיים והיכולות של כל אחד ואחת.

הנוער שעוד לא מוכן לשילוב מלא לוקח חלק בתוכניות שמטרתן להכין אותו לשילוב מחדש במסגרות החינוכיות.

הכתבה נכתבה בלשון זכר מטעמי נוחות. צוות הפנימייה כולל נשים.

השארת תגובה

הנקראים ביותר

מי מפחד ממחלות נפש?

מחלות נפש: המיתוסים הגדולים כשיש לנו שפעת או דלקת בגרון, אנחנו יודעים בדיוק למי לפנות. אנחנו גם יודעים בוודאות שמי שיטפל בנו

טיפול טבעי בחרדה – הכירו את ה CBT

טיפול טבעי בחרדה חרדה היא הפרעה נפשית נפוצה מאוד, הפוגעת באחד מכל שישה מבוגרים במהלך חייהם. החרדה פוגעת בתפקוד ובאיכות החיים שלנו,

פנימייה טיפולית – מסגרת חמה ותומכת

פנימיות טיפוליות לשירות הילדים בשנים האחרונות מופנות ביקורות רבות כלפי מערכת החינוך הישראלית. בצל אותן הדרמות שאופפות את החינוך הממלכתי ואת אופן

איך מתמודדים עם מחלת נפש?

מחלת נפש – סימפטומים וגישות טיפול אבחון של מחלת נפש באדם קרוב או בבן משפחה היא שבר משמעותי בחיים המשפחתיים. ההכרה במחלה,

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן