התקפי זעם אצל ילדים – מתי להתחיל לטיפול ולאן הולכים?

תוכן עניינים

כך תזהו התקפי זעם אצל ילדים המצריכים טיפול

התקף זעם (טנטרום) הוא הצפה של רגשות המקושרת לרוב למצוקה רגשית. תופעה זו היא נפוצה מאוד בקרב ילדים בגילאים צעירים (4-2), וחוזרת לרוב בגילאי ההתבגרות. במאמר זה ננסה להבין מתי יש לפנות לעזרה מקצועית לטיפול בסוגי התקפי זעם אצל ילדים.

התקף הזעם (טנטרום) היא תופעה נפוצה מאוד אצל ילדים. התקפי זעם אצל ילדים מלווים לרוב בכעס בלתי נשלט, צעקות, בכי, התנגדות, הבעת מחאה בצורות שונות ואף אלימות פיזית כלפי אנשים או חפצים. אצל ילדים מסוימים התקפי הזעם יגיעו בתדירות ובעוצמה גבוהה, ואילו אצל ילדים אחרים התקפי הזעם יהיו בתדירות נמוכה יותר ובעוצמה נמוכה יותר. במאמר זה ננסה להבין מתי כדאי ללכת לטיפול.

מורכבות ההתמודדות עם התקפי זעם בילדים

לילדים צעירים, יש פעמים רבות קושי בוויסות התגובות שלהם. כאשר הם נתקלים בתסכול או בחוסר אונים, פעמים רבות אין להם את הכלים שיש לאדם מבוגר על מנת להתמודד עם הבעיה. תארו לעצמכם מצב בו אתם חושבים שנעשה לכם עוול. לדוגמה, דמיינו שקיבלתם דו"ח תנועה. כאנשים מבוגרים, אתם לרוב מסוגלים לשלוט בכעסכם. אנחנו ננסה להסביר את טענתנו לשוטר, נגיש ערעור, ואף נפנה לבית המשפט אם לא נצליח. גם כאשר כל אלו לא יצליחו, רובנו נצליח להבין ש"ככה זה בחיים" ונקבל את הדין. אך כל הדברים האלו דורשים יכולות רבות. אנחנו נצטרך יכולות רטוריות ושפתיות גבוהות להסביר לשוטר מדוע לא מגיע לנו דו"ח, נצטרך להכיר היטב את החוק, נצטרך לדעת לפנות לערכאות המתאימות על מנת לפעול לביטול הדו"ח. לפעמים אף נפעל ביחד עם עורך דין לביטול הדו"ח. אם כל זה לא עבד, יש לרובנו יכולות איפוק להתמודד עם העוולה שנעשתה לנו.

לילדים לא תמיד יש את היכולות הללו. במצב כזה, הם פונים לפיתרון אשר יביע את זעמם בצורה שאינה מתפרשת לשתי פנים. הם מבטאים את התסכול שלהם באמצעות צעקות, שבירת חפצים, אלימות ובכי. התפרצויות זעם אצל ילדים אלו רק התגובות החיצוניות להתנהגות. הגוף מגיב באופן פיזיולוגי להתקף הזעם בהתאם, האדרנלין מופרש בגוף, טונוס השרירים נמתח והגוף מתמלא באנרגיה הרסנית. לכן, גם כאשר הקונפליקט נפתר והילד מקבל את מבוקשו – פעמים רבות קשה לו מאוד להירגע.

לעיתים, אנחנו מאמינים כי הילד מנסה להשיג דבר מה והתקף הזעם הוא מניפולטיבי על מנת להשיג מטרה מסוימת, אך הדבר לא תמיד נכון. ילדים בהתקף זעם לרוב אינם חושבים באופן רציונלי, והתקף הזעם מהווה איבוד שליטה על ההתנהגות. ככזה, להתקפי זעם תכופים ישנם הסברים נוספים. הסבר אחד יכול להיות הורמונים המשתוללים בגוף – בגיל ההתבגרות למשל, הגורמים לתגובות קיצוניות מן הרגיל לאירועים שונים. הסבר נוסף עשוי להיות דיכאון.

זעם, דיכאון ומה שביניהם

באופן מפתיע, דיכאון אצל ילדים נראה שונה מאוד מדיכאון אצל מבוגרים. בעוד שאצל מבוגרים דיכאון נוטה להתאפיין במלנכוליה, עייפות וחוסר תפקוד, אצל ילדים הדיכאון עשוי להופיע בצורה של התקפי זעם, הפרעת התנהגות ועצבנות. ילד דכאוני, בניגוד למבוגר דיכאוני- לא תמיד ייראה סימני עצב. הילד הדיכאוני עשוי לא לשלוט ברגשותיו, להיות מוצף בהם ולהגיב באלימות ובאגרסיביות כלפי תסכולים. כאמור, התקף זעם היא תופעה מוכרת ונפוצה אצל ילדים. עם זאת, כאשר העצימות והתדירות של ההתקפים גבוהה משמעותית מהרגיל, חשוב לבדוק את העניין אצל איש מקצוע ולאבחן הפרעות אישיות, הפרעות חרדה, הפרעות רגשיות, דכאון ועוד.

התקפי זעם אצל ילדים

מתי התפרצויות זעם אצל ילדים דורשות טיפול?

התקפי זעם זו תופעה ידועה אצל ילדים. אז כיצד יודעים מתי ללכת לסוג של טיפול רגשי כזה או אחר? ישנם מספר סימנים אשר יכולים להעיד על הצורך בטיפול:

  1. כאשר התקפי הזעם הופכים לתדירים מאוד ואינטנסיביים מאוד.
  2. כאשר במסגרת התקפי הזעם מופנית אלימות רבה כלפי אנשים או חפצים, ונגרם באופן תדיר נזק לסביבה בעקבות התקפי הזעם.
  3. כאשר התקפי הזעם גורמים לסבל אצל הילד ופוגעים לו בקשרים עם המשפחה, החברים או בית הספר.
  4. כאשר ישנו שינוי קיצוני במצב רוחו של הילד ומתקיימות התנהגויות שלא אפיינו אותו בעבר.
  5. הרגשה שלכם, ההורים- נתון משמעותי ביותר היא הרגשת ההורים. אם אתם מרגישים שההתנהגות של הילד חריגה מאוד מהמצופה מבני גילו, או שההתנהגות פוגעת בכם או בו.

אם נתקלתם במרכיב אחד או יותר מבין המרכיבים הללו, או אם אתם רוצים ללמוד כהורים כיצד ניתן להתמודד יותר טוב עם התקפי זעם אצל ילדיכם, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בנוגע לטיפול בילד. שימו לב שהגיל של הילד יכול בהחלט להשפיע על צורת הטיפול הנדרשת עבורו (מידע נוסף כאן), וכן שהתהליך חייב להיעשות בשיתוף פעולה עם הילד ותוך עירוב מלא שלו.

WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Email
Picture of מערכת נפש תאומה
מערכת נפש תאומה
אתר נפש תאומה היינו פורטל שמטרתו להנגיש מידע מקצועי לציבור. האתר בבעלות קבוצת ג.י.א אשר הוקמה מתוך חזון הכולל מערך פנימיות והוסטלים אשר יהוו מסגרת תומכת לנערים ונערות, בוגרים ובוגרות בעלי קשיים נפשיים והתנהגותיים.
יצירת קשר
עוד בנושא
גלילה לראש העמוד