פנימייה לילדים- כבר מזמן לא רק תחליף לבית

תוכן עניינים

המסגרת הביתית היא המסגרת הטובה ביותר לרוב הילדים. אך מה קורה כאשר הבית לא מצליח לספק לילד את מה שהוא צריך על מנת לגדול בצורה הטובה ביותר? ומה קורה כאשר הילד בוחר לגדול רחוק מהבית? במאמר זה נספר על הפנימייה לילדים.

הפנימיות הן מקומות בהן גדלים ילדים מחוץ לביתם. יש רבים הרואים בפנימיות כתחליף לבית, אך פנימייה היא למעשה הרבה יותר מזה. ילד שגדל בבית נמצא במסגרות שונות במהלך היום שלו- בבוקר הוא מתעורר במיטה בבית שלו, אוכל, שותה, מתארגן ויוצא לבית הספר. לאחר מספר שעות בבית הספר חוזר הילד הביתה ואוכל צהריים, מכין שיעורים ויוצא לחוג, לשיעור הפרטי, לחברים או לתנועת הנוער. בלילה חוזר הילד לביתו ושם אוכל את ארוחת הערב ולאחר מכן הולך לישון. פנימייה, לעומת זאת, היא מוסד כוללני, שמקיף ומאגד בתוכו לרוב את כל תחומי החיים של הילד- בבוקר הילד מתעורר בפנימייה, הולך לבית הספר שבתוך הפנימייה, אוכל צהריים בפנימייה, משחק עם חברים בפנימייה והולך לחוגים בפנימייה. בערב נפגש עם חברים בפנימייה והולך לישון בפנימייה. כך, יכול להיות מצב שילד נשאר בפנימייה לאורך שבוע שלם מבלי צורך לצאת. המאפיין הייחודי הזה של פנימייה הוא שמאפשר לילדים במצבים מסויימים לצמוח ולגדול בצורה מיטבית, כאשר משהו בבית לא עונה לגמרי לכל הצרכים האישיים של הילד.

מתי יש צורך בפנימייה?

לרוב, כאמור, ההעדפה היא שהילדים יגדלו בביתם. לכן, אם יש קשיים אשר יכולים להיפתר כשהילד גר בבית הניסיון יהיה למצות אותו. כך למשל, אם יש קשיים כלכליים משמעותיים בבית לעיתים ניתן סיוע כלכלי, ארוחות צהריים בבית הספר, מועדוניות לילדים שם הילד יכול לבלות את אחר הצהריים ועוד. גם כאשר יש לילדים צרכים מיוחדים, ישנן מסגרות בקהילה אשר מיועדות להחזיק ולתמוך בבית כך שהילדים נשארים במסגרת רוב שעות היום, ומגיעים בלילה לישון בבית. עם זאת, כאשר יש קושי בבית שלא מאפשר לענות על כל הצרכים של הילד, ודרכי הטיפול והתמיכה שנועדו להשאיר את הילד בבית לא עוזרות- זהו זמן טוב לשקול מעבר לפנימייה. לעיתים הקושי עשוי לנבוע ממורכבות של ההורים, לעיתים מהמאפיינים הספציפיים של הילד ולעיתים סתם מכורח הנסיבות. תהיה הסיבה אשר תהיה, המעבר לפנימייה (בעיקר מגיל צעיר) נועד לאפשר התפתחות טובה ובריאה של הילד בסביבה טובה לו. לעיתים גם המעבר נובע פשוט מרצון של הילד למעבר לפנימייה. במקרים כאלו לרוב מדובר בפנימיות חינוכיות.

סוגי פנימיות

בארץ ישנם מספר סוגי פנימיות. ראשית כל החלוקה נוגעת לאחריות על הפנימיות- פנימיות חינוכיות הן הפנימיות וכפרי הנוער הנמצאים תחת אחריות משרד החינוך. פנימיות אלו מיועדות לילדים בעלי תפקוד תקין או בעלי פגיעה מעטה בהתפתחות. בפנימיות אלו לרוב יש מעט צוות על כמות גדולה של חניכים, והן מיועדות עבור בני נוער.

תחת אחריות משרד הרווחה ישנם שלושה סוגי פנימיות עיקריים, אשר מיועדות עבור ילדים ובני נוער שמסיבות שונות ההתפתחות שלהם נפגעה בבית- פנימיות שיקומיות, פנימיות טיפוליות ופנימיות פוסט אשפוזיות. על כל אלו ניתן לקרוא במאמר אודות פנימיות טיפוליות.

חלוקה נוספת נוגעת לגודל הפנימייה. ישנן פנימיות קטנות אשר לרוב נמצאות בתוך בתים פרטיים בשכונות מגורים, וישנן פנימיות גדולות הבנויות ככפר נוער, המיועדות למספר רב של חניכים וחולשות על שטח כפרי גדול.

חלוקה נוספת נוגעת למבנה הפנימייה. ישנן פנימיות במבנה קבוצתי ופנימיות במבנה משפחתי. הפנימיות במבנה הקבוצתי הן פנימיות גדולות יותר לרוב ביחס למבנה המשפחתי, ונמצאים בהם חניכים לפי קבוצת גיל. הקבוצות מלוות על ידי מדריכים או אם בית בשעות אחר הצהריים והערב. הפנימיות במבנה המשפחתי מתנהלות כבית פרטי, ושם נמצאים קבוצה קטנה של ילדים אשר מלווים על ידי זוג נשוי בדומה למשפחה.

החיים בפנימייה

החיים בפנימייה לרוב עמוסים מאוד. סדר היום קבוע לרוב, ישנם חוקים ברורים לגבי זמן והתנהגות, וכאמור רוב החיים נמצאים באותו השטח. סדר היום כולל ארוחות משותפות, פעילויות, התכנסויות קבוצתיות, חוגים ואירועים שונים. כל פנימייה מתנהלת באופן שונה אך הדבר העיקרי שמשותף לכולן היא הליווי הקבוע של צוות חינוכי וחברת הילדים הקבועה הנוכחת בפנימייה.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
ששי כאליפא
ששי כאליפא
בעל תואר שני בעבודה סוציאלית ובוגר לימודי פסיכותרפיה פסיכואנליטית. החל את עבודתו בפנימיית עדנים בשנת 2002 כעו"ס, ולאורך השנים עבד במגוון תפקידי טיפול, הדרכה וניהול במסגרות הרווחה והשיקום בקבוצת גיא וכיום מנהל מערך הפנימיות של הקבוצה. לפרופיל הפייסבוק של ששי
יצירת קשר
השארת תגובה

עוד בנושא
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן