זקוקים לעזרה? טיפול נפשי בהתאמה אישית

תוכן עניינים

טיפול נפשי בהתאמה אישית לילדים ומבוגרים

השיח המודרני נותן מקום לשונות רחבה בין בני אדם. היום כבר ברור לנו שגישת ה"מידה אחת שמתאימה לכולם" ששלטה בעבר כבר לא יכולה לתת מענה מתאים לבעיות ספציפיות של אנשים. בהתאמה, גם עולם הטיפול הולך לכיוון גישה אחרת- "תפירת חליפה טיפולית אישית". במאמר זה ננסה להבין כיצד ניתן להרכיב טיפול נפשי בהתאמה אישית.

טיפול רגשי הוא מעשה מאוד אישי, שיכול לשפר את איכות החיים של אדם באופן משמעותי. לצד זה, טיפול שאינו מתאים לצרכי האדם עשוי להיות חוויה לא מקדמת, לא נעימה ולבסוף- גם לא יעילה. על מנת לנסות להבין כיצד מתאימים טיפול למטופל, ננסה קודם להבין מה הם הגורמים שיכולים להשפיע על הטיפול:

מאפיינים אישיים של המטופל– לכל מטופל מאפיינים אישיים שלו- מין, היסטוריה, תכונות אופי, גיל, אופי הקושי או המחלה, רקע משפחתי של מחלות נפש או הפרעות, מוצא ועוד. כל אלו עשויים להשפיע מאוד על התאמת הטיפול למטופל. לדוגמה, מטופל מבוגר לעיתים יעדיף אדם שנמצא במקום דומה אליו בחיים וכזה שמסוגל להבין אותו יותר בעיניו. לעיתים נשים יעדיפו מטפלת אישה וירגישו יותר נוח בנוכחותה, ולעיתים דווקא יעדיפו מטפל גבר. תרבות המטופל יכולה להשפיע אף היא- אנשים נוטים להרגיש בנוח ולהיפתח לאנשים שמסוגלים להבין את התרבות שלהם. כל הדברים האלו משפיעים מאוד על איכות הטיפול. יתרה מכך, גם המטפל הטוב ביותר לא תמיד יהיה הטוב ביותר עבור מטופל מסויים בגלל המאפיינים האישיים של אחד משני הצדדים. לכן, בהקשר הזה, על מנת למצוא טיפול טוב כדאי מאוד ללכת על שני פרמטרים-

  1. ההרגשה האישית של המטופל- מי אני רוצה שיטפל בי?
  2. ההתמחות של המטפל- על כך נרחיב בסעיף הבא.

התמחות וניסיון של המטפל– מטפלים שונים עברו התמחויות שונות, במקומות שונים וברמות הכשרה שונה. מסלול ההכשרה של פסיכולוג קליני לא דומה למסלול הכשרה של מטפל בתנועה שאינו פסיכולוג או של עובד סוציאלי קליני. למרות שכולם מוכשרים לטפל, ההכשרה שלהם שונה והדבר עשוי להשפיע על הטיפול. דבר נוסף שעשוי להשפיע על הטיפול לא פחות הוא הניסיון של המטפל וההתמחות שלו. על מנת להעלות את סיכויי ההצלחה של הטיפול, מטפל צריך להיות מנוסה גם בסוג האוכלוסייה בה הוא מטפל וגם באופי הקושי או המחלה. לדוגמה- כדי לטפל בילדים נדרשת התמחות מיוחדת. הטיפול בקשישים שונה במידה מסוימת מטיפול בצעירים, והטיפול בחולים כרוניים לא דומה לטיפול באנשים במשבר זמני. מטפלים מקצועיים בדרך כלל צוברים ניסיון עם מספר סוגי אוכלוסייה ומספר סוגי קשיים, במסגרות שונות. על מנת למצוא טיפול מתאים, כדאי לשאול ולברר אודות הניסיון, ההסמכה וההכשרה של המטפל.

סוג הטיפול

טיפולים שונים מתאימים לאנשים שונים. סוג הטיפול עשוי להתאים גם לקושי מסויים או מחלה מסויימת. פעמים רבות יש שילוב בין גישות שונות בטיפול ובין טיפולים שונים (למשל- טיפול פסיכותרפי וטיפול תרופתי). ישנם טיפולים שונים בגישות שונות:

טיפול פסיכותרפי דינמי- טיפול הממוקד בשיחה בין המטפל למטופל. יכול להתאים למטופלים שמרגישים בנוח בשיחה, ומסוגלים להתבטא בנוחות. מתאים גם לילדים החיים במסגרת של פנימיה.

טיפול השלכתי- גם טיפול זה הוא טיפול דינמי, אך שמשתמש באמצעים שונים בכדי להגיע ללב הקושי. טיפול כזה יכול להיעשות תוך כדי משחק, אומנות, טיפול בתנועה, טיפול באמצעות בעלי חיים, טיפול באמצעות כתיבה (ביבליותרפיה), ואמצעים השלכתיים נוספים. סוג טיפול זה יכול להתאים לאנשים שמבטאים את עצמם טוב יותר בצורה לא מילולית.

CBT- טיפול קוגנטיבי התנהגותי. טיפול מבוסס סימטפטומים, אשר מנסה לטפל בהתנהגויות השונות של המטופל דרך הבנה שלהן.

טיפול תרופתי- טיפול המשתמש בתרופות לצורך איזון רגשי או התנהגותי. טיפול זה ניתן על ידי רופא בלבד (פסיכיאטר או רופא משפחה). למשל, במקרה של חרדה תסמינים הם הדבר הראשון שהרופא ישאל לגביו, ואז יתאים לכם את התרופה המתאימה.

כדאי להתייעץ עם איש מקצוע, לקרוא וללמוד על היתרונות והחסרונות של כל שיטה. התאמה של סוג הטיפול למטופל יכולה לעשות את כל ההבדל בטיפול.

הכימיה בין המטפל למטופל- הרכיב האחרון שנדבר עליו הוא רכיב שמתמקד  בדינמיקה שבין המטפל למטופל. יכול להיות מצב שבו המטפל מצוין, בעל ניסיון בסוג הקשיים של המטופל, ואפילו מאוד מתאים למה שהמטופל מחפש, אך עדיין הכימיה בין המטפל למטופל פשוט לא עובדת. הרגע הזה של המפגש בין אדם לאדם הוא רגע משמעותי בחווית הטיפול. מעבר לקריטריונים שהצגנו קודם- כדאי להרגיש שנוח לי בקרבת המטפל, והדינמיקה בינינו טובה. כדי לעשות זאת אין מנוס מלהקשיב לתחושות האישיות שלנו בזמן המפגש עם המטופל.

לסיכום, ישנם גורמים רבים אשר יכולים להשפיע על הצלחה של טיפול. כדי לתפור "טיפול בחליפה אישית"- כדאי להתייחס לפרמטרים השונים, ולנסות למצוא את הטיפול המתאים. בהצלחה!

 

WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Email
Picture of מערכת נפש תאומה
מערכת נפש תאומה
אתר נפש תאומה היינו פורטל שמטרתו להנגיש מידע מקצועי לציבור. האתר בבעלות קבוצת ג.י.א אשר הוקמה מתוך חזון הכולל מערך פנימיות והוסטלים אשר יהוו מסגרת תומכת לנערים ונערות, בוגרים ובוגרות בעלי קשיים נפשיים והתנהגותיים.
יצירת קשר
עוד בנושא
גלילה לראש העמוד