שיטות טיפול רגשי לילדים – הדרכה ותמיכה להורים

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email

תוכן עניינים

טיפול רגשי לילדים

אנשים אשר רוצים שינוי בחייהם – בהרגשתם, בחשיבתם ובהתנהגותם, הולכים פעמים רבות לטיפול רגשי. גם ילדים פעמים רבות זקוקים לעזרה רגשית על מנת להתמודד ולעשות שינוי. במאמר זה נסקור את שיטות הטיפול השונות ואת המאפיינים הייחודיים של טיפול בילדים.

ילדים רבים זקוקים לעזרה מקצועית על מנת להתמודד עם דברים שהם חווים בחייהם. מטרות הטיפול הרגשי שונות ומגוונות מילד לילד, אך המטרה המשותפת לכל הטיפולים היא לעזור לילד להתמודד עם קושי שיש לו, ולעשות שינוי.

מאפיינים ייחודיים של ילדים

ילדים לרוב יודעים לבטא את רגשותיהם בצורה פחות טובה מאשר אדם בוגר. אוצר המילים שלהם דל יותר ועולם המושגים שלהם שונה לגמרי, והם אינם תמיד יודעים להעביר את מחשובתיהם למילים. לכן, על המטפל למצוא דרכים שונות לגשת לילד, ולמצוא את הקשיים ואת הדרכים לטפל בילד. כיוון שהילד פעמים רבות פחות מסוגל לדבר על הדברים שהוא מרגיש באופן ישיר, המטפל משתמש באמצעים השלכתיים- אמצעים שונים דרכים ניתן להגיע לנושא אותו רוצים לפתור. במסגרת אמצעים אלו ניתן למנות את הטיפול באמצעות מוזיקה, טיפול באמצעות אומנות, טיפול באמצעות בעלי חיים ועוד. בנוסף, ילדים משתמשים במשחק ובדמיון הרבה יותר ממבוגרים בחיי היומיום שלהם. לכן- דרך המשחק והדמיון ניתן לדבר על דברים באופן יותר פתוח, ללא שיחה ישירה על נושאים כאובים או קשים לשיחה.

שיטת הטיפול הנפוצה ביותר במבוגרים היא פסיכותרפיה. פסיכותרפיה משתמשת באמצעים שונים, שהנפוץ בהם הוא טיפול באמצעות דיבור על דברים שונים שעובר וחווה המטופל, על תפיסותיו ועל עמדותיו.

סוגי טיפול בילדים

בגלל המאפיינים הייחודיים של ילדים, לא כל טיפול מתאים לכל גיל, כמו שלא כל פנימיה לילדים עם בעיות רגשיות תתאים לכל ילד הסובל מהפרעה כזו או אחרת. בנוסף,  משך הזמן שדורש כל טיפול והתדירות שלו משתנים בהתאם למטרות הטיפול. כככל, טיפול פסיכותרפי לרוב יימשך זמן רב יותר מאשר טיפול מבוסס סימפטומים. סוגי הטיפול הנפוצים ביותר בקרב ילדים הם טיפול פסיכותרפי (לרוב תוך שימוש באמצעים השלכתיים), וטיפול מבוסס סימפטומים. לרוב במקרה של טיפול בילדים תתקיים הדרכת הורים עם או בלי קשר לטיפול בילד.

טיפול פסיכותרפי באמצעים השלכתיים שונים

כאמור, טיפול רגשי לילדים באמצעים השלכתיים הוא הנפוץ ביותר בטיפול בילדים. אמצעי נפוץ מאוד שמשתמשים בו מטפלים הוא טיפול באמצעות משחק. באמצעי זה, המטפל משחק עם המטופל. במהלך המשחק עולים נושאים רבים, והמטפל משוחח עם הילד המטופל על נושאים דמיוניים ועל הדברים העולים במשחק. דרך המשחק המטפל מתוודע לעולמו הפנימי של הילד, ויכול לעזור לו להתמודד עם רגשות וקשיים פנימיים.

טיפול באומנויות שונות, משתמש באותו העיקרון. במהלך יצירת אומנות צפים קשיים שונים, ועולים נושאים מתוך עולמו הפנימי של הילד. השיח על היצירה מעודד את אותם הדברים שיכול להעלות משחק. בטיפול באמצעות אומנות, בניגוד לתפיסה הרווחת- הילד לא חייב כישרון גדול בתחום האומנות, אלא רק רצון ואהבה לתחום האומנות, שכן  האומנות היא רק אמצעי להגיע לרובד עמוק יותר.

טיפול רגשי ילדים

טיפול מוכוון סימפטומים

לצד הטיפולים הפסיכותרפיים השונים, המבקשים לעורר שינוי עמוק בנפש האדם, ישנם גם סוגי טיפול המכוונים לטיפול בסימפטומים. טיפולים מסוג אלו מבקשים לפתור קושי ספציפי של הילד, כמו חרדות שונות (חרדה חברתית, למשל) או התנהגויות לא רצויות. הטיפולים האלו לרוב הם טיפולים קצרי מועד, אשר מתרכזים בהתנהגות, וברגשות והמחשבות של הילד סביב אותה התנהגות. בעולם טיפול זה ניתן למצוא את הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי (CBT).  במסגרת טיפולים אלו ינסחו המטופל והילד במשותף מטרות, ויקבעו את הדרכים להגיע אליהם.

הדרכת הורים במסגרת טיפול רגשי לילדים

מאפיין נוסף של ילדים הוא חזקת הוריהם. הילד, בניגוד למבוגר, אינו יישות עצמאית לחלוטין המקבלת החלטות בעצמה. הילד נמצא באחריות הוריו ורצונותיהם והתנהגותם הם חלק בלתי נפרד מהטיפול. לכן, בטיפול בילדים הדרכת ההורים היא לרוב חלק אינטגרלי מהתהליך. במסגרת ההדרכה, ההורים מקבלים ייעוץ והכוונה מהגורם המטפל בילד (או, לעיתים, מגורם מטפל אחר), העוזרת להם להתמודד עם הקשיים העולים בזמן גידול ילדיהם – הפרעות אכילה, הפרעות רגשיות ועוד. הדרכת ההורים משלב גישות מערכתיות הרואות את התהליך המשפחתי כשלם, לצד טיפולים מכווני סימפטומים אשר מנסים לפתור קשיים קונקרטיים.

יצירת קשר

השארת תגובה

הנקראים ביותר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן