פנימיות נוער בסיכון – לא בדיוק מה שחשבתם

תוכן עניינים

מידע מקיף על פנימיות נוער בסיכון

צמד המילים הפומפוזי "נוער בסיכון" נמצא בשימוש פעמים רבות. במאמר זה ננסה להבין מה פירוש המושג, ומהן פנימיות נוער בסיכון.

נוער בסיכון… מהו בכלל הסיכון?

נוער בסיכון הוא שם כולל לבני נוער אשר מסיבות שונות נמצאים בסיכון להתפתחות התקינה שלהם, או אשר מתנהגים התנהגויות אשר מסכנות אותם ואת הסביבה.
הגורמים לסיכון הם שונים ומגוונים, ומשתנים מנער לנער: רקע משפחתי מורכב, סביבה חברתית שאינה מטיבה עימם, מצב כלכלי רעוע, מאפיינים אישיותיים ועוד.

הגורם המשמעותי ביותר שעלול להרע את מצבו של נער הוא נשירה ממסגרות חינוכיות. נשירה זו יכולה להיות:

  • נשירה גלויה – במסגרתה הנער לא מגיע באופן רציף למסגרת החינוכית או אפילו בתי ספר להפרעות התנהגות
  • נשירה סמויה – במסגרתה הנער מגיע באופן סדיר יחסית למסגרת החינוכית, אך אינו משתתף בפעילויות השונות במסגרת או שאינו מצליח בהן – כך שסופו להיפלט מאותה המסגרת. הוא מועבר לאחר מכן לפנימיית נוער בסיכון.

טיפול בנוער בסיכון במסגרת הקהילה

נערים רבים נמצאים במסגרות שונות בקהילה, כגון פנימיות נוער בסיכון או כפרי נוער בסיכון. מסגרות אלו מאתרות את הנערים, ומעניקות להן אוזן קשבת ומסגרת שונה מהמסגרות המסורתיות. לדוגמה, ישנן מועדוניות נוער ומתנ"סים אשר מקבלים את הנערים אחרי יום הלימודים לפעילויות שונות. קיימים גם בתי ספר שהאווירה בהן היא קצת אחרת, המסגרת פחות דורשת ויותר גמישה ומתאימה את עצמה לנער.

היתרון במסגרות אלו הוא משמעותי: הנערים שעמדו להיפלט ממסגרת חינוכית ולעסוק בפעילויות שאינן תמיד חיוביות ותורמות להתפתחותם, מוצאים מסגרת תומכת של אנשי חינוך שיכולה לעזור להן לעסוק בפעילות חיובית.

עם זאת, מסגרות אלו דורשות מוטיבציה מסוימת של הנערים להגיע אליהן. הנערים נדרשים לכוחות ומשמעת פנימית להתמיד בהגעה. פעמים רבות, נערים בסיכון אינם מוצאים את הכוחות האלו ומוצאים את עצמן נושרים מהמסגרות החלופיות.
בנוסף, המסגרות הללו נמצאות בתוך הקהילה של הנער.

כאשר הבעיה היא סביבתית, ההישארות בתוך הקהילה לא תמיד תורמת לנערים והנערות.
עבור מקרים כאלו הוקמו פנימיות נוער בסיכון, הנקראות גם לעיתים פנימיות לנוער נושר.

פנימיות נוער בסיכון

הסוגים השונים של פנימיה לנוער בסיכון

פנימיות חינוכיות

תחת משרד החינוך פועלות פנימיות חינוכיות. לרוב אלו מסגרות גדולות המכילות מספר רב של חניכים. היתרון של פנימיות אלו הוא היציאה מהסביבה הביתית לתוך סביבה אחרת, של נערים ונערות במצב דומה.

בפנימיות אלו בית הספר לרוב נמצא בצמוד למגורי החניכים, וכך הסכנה לנשירה מצטמצמת.
הפיתויים לא להגיע לבית ספר יורדים, כיוון שהחיים סובבים בעיקר סביב עשייה חינוכית והפנימייה בנויה ככפר מלא בני נוער שחייהם סובבים סביב בית הספר והמגורים.
החיסרון של פנימיית נוער בסיכון הוא יחס נמוך יחסית של אנשי צוות לחניכים.

פנימיות תחת משרד הרווחה

לעומת זאת, תחת משרד הרווחה שלושה סוגי פנימיות עיקריים אשר נמצאות על רצף מסוים מבחינת הקשיים של החניכים אשר הן מיועדות לקלוט: פנימיות שיקומיות לנוער, פנימיות טיפוליות ופנימיות פוסט אשפוזיות.
בפנימיות השונות יש מענה לבני הנוער מסוגים שונים: מטפלים, סוגי טיפול, סוגי חוגים וקשר עם בית הספר.

מטרתן של הפנימיות האלו, אליהן מופנים כאמור על ידי גורמי הרווחה, הוא מתן מענה מיטיב לחניכים, אשר פעמים רבות נמצאים בסיכון להתפתחות הפיזית והנפשית שלהם. בפנימיות אלו ישנו צוות רחב ורב מקצועי אשר מכיר את הנערים והנערות בצורה טובה מאוד וזמין להם כל שעות היממה.

היתרון הגדול הוא יחס החניכה בפנימיות אלו. היחס הוא מאוד גבוה ואישי ביחס למסגרות האחרות, עד כדי איש צוות לכל שני חניכים. התוכנית נבנית באופן אישי לכל חניך, ומטרתה לקדם את הנער בתחומים שונים של חייו. הפנימיות שואפות לתת סביבה תומכת וחיובית לנערים, לחנך לעצמאות ולאחריות, ולהפוך את הצעירים מ"נוער בסיכון" למבוגרים עצמאיים, תורמים לחברה ומלאי תקווה.

סדר היום של פנימייה לנוער בסיכון

סדר היום בפנימיות אלו, בדומה גם לפנימיה לנוער בסיכון כגון פנימיה לילדים עם בעיות רגשיות למשל, שונה, אך לרוב כולל שיחות קבוצתיות היוצרות תרבות משפחתית, טיפולים שונים לנערים הזקוקים בכך, חוגים רבים ומגוונים ופעילויות העשרה שונות. פנימיית נוער בסיכון לרוב עמוסה בפעילות, על מנת לתת עניין אחר לנערים למלא את יומם בפעילות בונה וחיובית. המתקנים הפיזיים משתנים מפנימייה לפנימייה, וכמובן משפיעים מאוד על אופן הטיפול.

סדר היום בפנימיית נוער בסיכון לרוב מאוד מובנה וברור, והדבר תורם לנערים לארגון החשיבה הפנימי. במהלך היום מתקיימות בפנימיות אלו שיחות רבות בין צוות לבין החניכים, אשר עוזרות לעבד אירועים שונים שקרו ולהתמודד עם קשיי החניכים. ההשקעה והטיפוח בחלק מהפנימיות נוער בסיכון ניכרות וכמובן משפיעות על האווירה החינוכית במוסד, כמו גם האוכל הניתן במוסד.

חשוב לומר כי היציאה מהבית אינה קלה במקרים רבים, הן להורים והן לילדים. יחד עם זאת, כאשר קיים סיכון להתפתחות התקינה של נער או נערה בסביבה בה הוא נמצא. לעיתים הפנייה לפנימייה נוער בסיכון יכולה לשפר דרמטית את איכות החיים של הנער ומשפחתו, ולשנות את מסלול חייו.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
מערכת נפש תאומה
מערכת נפש תאומה
אתר נפש תאומה היינו פורטל שמטרתו להנגיש מידע מקצועי לציבור. האתר בבעלות קבוצת ג.י.א אשר הוקמה מתוך חזון הכולל מערך פנימיות והוסטלים אשר יהוו מסגרת תומכת לנערים ונערות, בוגרים ובוגרות בעלי קשיים נפשיים והתנהגותיים.
יצירת קשר
השארת תגובה

עוד בנושא
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן