התקף פסיכוטי – ממה הוא נגרם וכיצד תזהו אותו?

תוכן עניינים

מישהו בקרבתכם איבד מגע עם המציאות? ייתכן והוא עבר התקף פסיכוטי

התקף פסיכוטי הוא אובדן קשר של אדם עם המציאות האובייקטיבית הנמצאת סביבו. האדם החווה התקף פסיכוטי עשוי לתפוס את העולם באופן שונה לגמרי מהתפיסה המקובלת והנורמטיבית בסביבה שלו ועשוי לראות, לשמוע, לחוש, להריח ואף לטעום דברים אשר לא קיימים במציאות. במאמר זה נסקור את אחד הנושאים המסקרנים ביותר בעולם בריאות הנפש – ההתקף הפסיכוטי.

בני אדם שונים חווים ותופסים את המציאות בצורה שונה. לכל אחד זווית ראייה אחרת לדברים, פרשנות שונה לסיטואציות מסוימות ותפיסת עולם ממנה הוא מגיע. עם זאת, לרוב, כולנו נוכל להסכים על דברים אשר נמצאים בעולם המציאות ונתפסים באמצעות החושים שלנו כאובייקטיביים. לדוגמה, כאשר אנחנו נכנסים לחדר, אם אין לנו בעיות ראיה, כולנו נוכל להסכים על מספר האנשים הנמצאים בחדר. אם אין לנו בעיות שמיעה מיוחדות, ונשמעת מוזיקה בחדר- כולנו נוכל להסכים על כך שנשמעת מוזיקה.

בנוסף, ישנה פרשנות סבירה ומקובלת לדברים מסוימים בתוך הקשר. לדוגמה, אם אנחנו נמצאים במטבח, והטבח משתמש בסכין על מנת לחתוך את הירקות, הפעולה תיראה לרובנו כיומיומית ולא כפעולה תוקפנית המאיימת עלינו.
כאשר אנחנו נימצא בנגרייה והנגר ישתמש במסור, רובנו נבין כי הנגר משתמש במסור לצורך יצירת רהיט ולא למטרות תוקפניות.

תפיסת המציאות משתנה

התקף פסיכוטי הוא מצב בה יש פגיעה בתפיסת המציאות (ובשפה המקצועית- בוחן המציאות) של האדם.
בזמן התקף פסיכוטי האדם לא תופס את המציאות שאנחנו תופסים כאובייקטיבית באותה צורה. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בהלוזינציות (הזיות) או בדלוזיות (מחשבות שווא).

הלוזינציות הן הזיות- תפיסות שגויות של עולם המציאות החושי. במצב כזה, אחד החושים או יותר נפגע, והאדם הנמצא בהתקף הפסיכוטי יחווה בחושיו דברים שלא נמצאים במציאות. לדוגמה- יריח ריחות שלא קיימים, ישמע קולות שאף אחד אחד לא שומע שעשויים להגיד לו לעשות דברים, יראה מראות שווא (לדוגמה- אנשים או יצורים שונים) ואף במקרים יותר נדירים יטעם או יחוש דברים שלא נמצאים במציאות.

דלוזיות הן מחשבות שווא. דלוזיות מאופיינות במחשבות שגויות על המציאות. אדם בהתקף פסיכוטי עשוי לחשוב מחשבות גרדניוזיות- לדוגמה שהוא המשיח או שיש לו כוחות על.
מצב אחר הוא בו יחשוב מחשבות רודפניות- שהשב"כ רודף אחריו, שמנסים לחסל אותו, שהרעילו לו את המים ועוד.

איך זה מרגיש להיות בהתקף פסיכוטי?

אחרי שתיארנו את החוויות שעובר אדם בהתקף פסיכוטי, חשוב מאוד להבין- האדם מאוד מאמין במראות או במחשבות שלו באותו הרגע. קשה מאוד לערער את התפיסה שלו בנושא, כיוון שזאת האמת המוחלטת שלו באותו הרגע- בדיוק כמו שיהיה קשה לשכנע אותנו שמה שאנחנו רואים, שומעים או מריחים לא נמצא במציאות.
לכן, התקף פסיכוטי עשוי להיות מאוד מפחיד לאדם הסובל ממנו באותו הרגע. ההוכחה שהדברים אינם כפי שהאדם תופס אותם מאוד מערערת, ומאיימת על הקיום הבסיסי של האדם באותו הרגע- שכן כל מה שהוא תופס כנכון לא בהכרח מציאותי. כאשר אנו מדברים עם אדם פסיכוטי, חשוב לזכור את זה.

כיצד ניתן לזהות אדם בהתקף פסיכוטי?

אדם בהתקף פסיכוטי יסבול כאמור מתפיסה חושית שגויה. כאשר אדם מדווח על קולות, ריחות ומראות שלא נמצאים במציאות המצב יכול להעיד על התקף פסיכוטי. גם מחשבות שווא קיצוניות עשויות להעיד על מקרה כזה. במצב פסיכוטי האדם יהיה מבולבל ועמוס במחשבות. לעיתים האדם אף עשוי להיות תוקפני כלפי הסביבה או כלפי עצמו.

ממה נגרם התקף פסיכוטי?

התקף פסיכוטי נגרם לרוב משינוי של חומרים כימיים במוח. חוסר האיזון הזה הוא הגורם העיקרי להתקף פסיכוטי. לרוב, ההתקף הוא חלק ממחלה פסיכוטית (לדוגמה- סכיזופרניה). בנוסף, לעיתים המצב נגרם גם ממצבי מאניה, שימוש בסמים או תרופות מסוימות, או פגיעה פיסית באזורים במוח.

מכאן, שהטיפול בהתקף פסיכוטי לרוב יהיה באמצעות שימוש בתרופות, על מנת לאזן את החומרים במוח. במקרה שההתקפים הפסיכוטיים עמידים לתרופות, טיפול בנזעי חשמל (ECT) גם כן נמצא יעיל. לרוב טיפולים בפסיכוזה מלווים גם בטיפול רגשי ותעסוקתי, וכן ייתכן אשפוז פסיכיאטרי לתקופה מסויימת.

WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Email
Picture of מערכת נפש תאומה
מערכת נפש תאומה
אתר נפש תאומה היינו פורטל שמטרתו להנגיש מידע מקצועי לציבור. האתר בבעלות קבוצת ג.י.א אשר הוקמה מתוך חזון הכולל מערך פנימיות והוסטלים אשר יהוו מסגרת תומכת לנערים ונערות, בוגרים ובוגרות בעלי קשיים נפשיים והתנהגותיים.
יצירת קשר
תגובה אחת
  1. יואב

    מאמר מאוד מעניין על פסיכוזה ותאור מדוייק ונוגע על חווייתו של החווה את ההתקף הפסיכוטי.

עוד בנושא
גלילה לראש העמוד