פנימיית טוקאייר – הצצה לפנימייה פוסט אשפוזית מהוותיקות בישראל

תוכן עניינים

הכירו את פנימיית טוקאייר

פנימיית טוקאייר הינה אחת הפנימיות הוותיקות בארץ ישראל. היא הוקמה עוד בשנת 1948 על ידי משה טוראיר ז"ל בעמק חפר, ומאז ועד היום מהווה בית חם לילדים הסובלים מבעיות רגשיות. הפנימייה מוגדרת בתור פנימייה טיפולית-חינוכית פוסט אשפוזית, ומיועדת לבנים בגילאים צעירים המתאימים לבית ספר יסודי ועד חטיבת הביניים.

כל אחד שיבקר בכפר הנוער הזה יבחין די במהרה במה שהופך את פנימיית טוקאייר לייחודית ולמעניינת בנוסף של פנימיות פוסט אשפוזיות בישראל: הילדים שמגיעים לפנימייה הם לא רק צעירים מאוד, אלא שלכל אחד מהם סיפור חיים שונה ונדיר. בנוסף, הפנימייה לא מפסיקה להתחדש ולהתפתח כבית לאותם ילדים באמצעות הוספת לימודי מוזיקה, חדרי מוזיקה והקמת הרכבים ולהקות, חדר כושר לפעילות גופנית ופינת חי הכוללת מגוון חיות. הטיפול הרגשי של אותם ילדים מקבל מענה גם בזכות חצר נעימה ורחבה, פרויקט מזון ותכניות אימון קבוצתיות ואישיות לילדים והנוער במקום ועוד.

מהי תפקידה של פנימייה?

ברמה הכללית, פנימייה טיפולית תהווה מוסד חינוכי עבור הילדים שמספק מענה לכל יתר הצרכים שלהם: מגורים ומחייה, חיי חברה, חוגים, לימודים וכדומה. ברוב הפנימיות ישהו הילדים בכל ימי החול של השבוע, ובסופי השבוע יבקרו בביתם (בהנחה שיש להם בית עם הורים מתפקדים שיכולים להיות אחראים להם בזמן הזה, כמובן).

משום שהילדים שוהים רחוק מהבית ומהמשפחה הגרעינית שלהם, על הפנימייה להיות לא רק בית חם לאותם הילדים ובטחון, אלא גם להעניק להם כלים כדי שיוכלו לפתח את עצמם וללמוד מיומנויות חדשות. עושה רושם שזה בדיוק מה שמקבלים הילדים המתגוררים בפנימיית טוקאייר.

אנשים זה הסוד

אין ספק שפנימיית טוקאייר לא הייתה מה שהיא היום ללא הצוות המקצועי שנבחר בדקדקנות. כל אחד ואחד מן המדריכים בעל ניסיון רב והישגים לא מבוטלים. מכיוון שרובם אף גדלו בעצמם בפנימיות, הם יכולים להבין ולהזדהות עם הילדים ולספק תובנות מניסיונם האישי. דוגמא טובה לכך מהווה סגן מנהל כפר הנוער טוקאייר, יגאל, אשר השתלב בפנימייה עוד בשנותיה הראשונות ומחשיב את המקום לביתו עד לעצם היום הזה.

 

חשוב להבין שהחניכים שמגיעים לפנימייה נמצאים במצב נפשי רגיש למדי, ועל כן זקוקים ליד תומכת ומכוונת שתציב אותם על מסלול חיים חדש ובריא ממנו הם יכולים רק לעלות ולצמוח, וכמובן טיפול רגשי לילדים בגילאים המדוברים.

על מנת להקל על הילדים ולהשאירם קרוב לאזור המגורים במהלך היום הצמידו את בית הספר לפנימייה, ומה שמפריד ביניהם כעת היא גדר בלבד. כך יכולים הילדים ללכת ברגל אל בית הספר ולשוב במהרה לפנימייה כשמסתיים יום הלימודים.
את יום הלימודים מעבירים הילדים בכיתות קטנות, כשהם זוכים ליחס אישי המותאם בדיוק לצרכיהם על ידי מורים מקצועיים, סבלניים ומנוסים.

פנימיית טוקאייר – עולם ומלואו לילדים

הפנימייה מהווה עולם ומלואו עבור הילדים, שעברם המסובך והלא פשוט הוביל אותם לכפר הנוער. האמונה העומדת בבסיסה היא שבכל אחד מהילדים קיים הרצון הבסיסי להיות נאהב, טוב ומועיל לסביבה. זה גם מה שיחזיר אותם, בסיוע הצוות האוהב והתומך, למסלול החיים התקין שכל אחד שואף אליו. כך מסביר מורן שגב, מנהל הפנימייה, ומוסיף: "תפקידנו לסייע לילדים להכיר ולהוקיר את עברם, למצוא את היהלום שבהם ולהתחיל ללטש אותו עד אשר הוא מתגלה לפנינו. רק כך נבטיח את עתידם".

כל מה שהילדים שמגיעים לפנימית טוקאייר מחפשים, הוא מבוגר משמעותי שיראה להם שהוא מאמין בהם ובכך יגרום להם להאמין בעצמם.

מידע נוסף על הפנימייה תמצאו כאן

WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Email
Picture of מערכת נפש תאומה
מערכת נפש תאומה
אתר נפש תאומה היינו פורטל שמטרתו להנגיש מידע מקצועי לציבור. האתר בבעלות קבוצת ג.י.א אשר הוקמה מתוך חזון הכולל מערך פנימיות והוסטלים אשר יהוו מסגרת תומכת לנערים ונערות, בוגרים ובוגרות בעלי קשיים נפשיים והתנהגותיים.
יצירת קשר
עוד בנושא
גלילה לראש העמוד